Yeni Haberler
recent

Müşterisi Olmadığım Bankada Para Sorgulama

Müşterisi Olmadığım Bankada Param veya Hesabım Var Mı?
Birçok kişi kullanmadığı banka hesaplarında paralarını unutmuş durumda. Unuttukları paraları sorgulayabilecekleri Türkiye Bankalar Birliği resmi sitesi vardı fakat Mayıs 2016'dan itibaren artık TBB (Türkiye Bankalar Birliği)'den unuttuğunuz paraları sorgulanamıyor.
bankalarda unutulan para

Zaman aşımı ile unutulan paralar 10 yıldır işlem yapılmayan hesaplar TMSF'ye devredildi. 2017 yılının 15 Haziran tarihine kadar bankalarda unutulan paralar ile ilgili gerekli çağrı yapılmış ve vatandaşlardan bu işlem yapılmayan hesaplardaki mevduatlarını çekmeleri istenmişti. Unutulan para 115 milyon TL'yi buluyordu.

Bunun dışında özellikle devlet memurlarının kamu sınavlarında görev almaları nedeniyle verilen ücret devlet tarafından görevli memurun adına, memurun çalışmadığı bir bankaya yatırılabiliyor. Bu gibi durumlarda da devlet memurları parasının hangi bankada olduğunu bilemiyor ve sorgulayamıyor. 

Örnek vermek gerekirse Akbank ile çalışan ve maaşını bu bankadan alan bir öğretmen, MEB'in yaptığı herhangi bir sınavda görev almış olsun. Devlet öğretmene ücretini öğretmenin adına İş Bankası'na yatırabilmektedir. Fakat öğretmenin bu para transferinden haberdar olması için İş Bankası'nda da hesabı olması gerekir.

Bu gibi durumlarda özellikle internette dolaşan E-devlet banka hesabı sorgulama gibi yazılar maalesef gerçeği yansıtmıyor. E-devlet üzerinden internet bankacılığına giriş yapabilirsiniz fakat çalışmadığınız hesabınızın olmadığı bir bankanın internet bankacılığına giriş yapamazsınız.

Müşterisi olmadığınız bankalardaki paranızı sorgulamak için ise her bankanın müşteri hizmetlerini arayarak sorgulama yapmaktan başka bir çareniz şuan için bulunmuyor. Fakat zamanla bu işlemin de E-devlet üzerinden veya başka bir platformdan yapılabilmesi gerekmektedir.
Can Bayram

Can Bayram

Blogger tarafından desteklenmektedir.