Yeni Haberler
recent

Katar'a İhracat 16 Günde 2 Kat Arttı!

Katar'dan Türk Firmalarına İlgi Arttı!
katar krizi ekonomik

Arap ülkelerinin Katar'a uyguladığı ambargo, Türkiye'nin Katar'a olan ihracatını 16 günde 2 kat arttırdı. Katar'ın yaşadığı süreçte Türkiye elinden geldiğince Katar'a destek oluyor.

Suudi Arabistan'ın başını çektiği Arap birliği ülkeleri Katar'a uyguladığı ambargo aslında krizi fırsata çevirme olasılığını da doğurdu. Katar'ın Türkiye'den ithalatında 2 kat artış oldu.

5-21 Haziran arasındaki 16 günlük süreçte Katar'a ambargo konulması ile birlikte, Türkiye Katar'a yardım elini uzattı. Bunun yanında zaten Katar'da belli bir Türk yatırımcı bulunuyordu. Genel olarak Katar'da bulunan Türk yatırımcılar inşaat sektöründe bulunuyor. Gerekli şehir altyapılarını ve inşaat malzemelerini Katar'a ihraç eden Türkiye bu krizin ardından Türk gıdalarının da Katar'da ilgi görmesine neden oldu.

Katar'ın çöl ülkesi olması nedeni ile Suudi Arabistan'dan önemli bir oranda gıda ithal ediliyordu. Kriz sonra Suudi Arabistan Katar'a kapılarını kapattı. Bu hal yüzünden Türkiye gıdaları Katar'da daha da çok ilgi görmeye başladı.

Türk firmaları için Katar'ın büyük bir potansiyel ve fırsat olması ile Türk yatırımcılar ve iş adamları Katar'da yerlerini almaya başladılar.
Can Bayram

Can Bayram

Blogger tarafından desteklenmektedir.