Yeni Haberler
recent

Türkiye 300 Milyonluk Hindistan Pazarına Giriyor!

Hindistan 300 Milyonluk Dev Bir Pazar
Hindistan'a 7 yılın ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ilk ziyaretini gerçekleştirdi. 1,3 milyar nüfusa sahip olan Hindistan birçok ülke için dev bir pazar niteliğinde. Türkiye Hindistan pazarına girebilecek mi?
türkiyenin 300 milyonluk dev pazara girişi

Hindistan özellikle son yıllarda alt yapı çalışmalarına ağırlık vermiş durumda. Gümrük vergilerini de azaltan Hindistan, inşaat şirketleri için büyük bir fırsat durumunda. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Hindistan'ı ziyareti sonrasında gözler bu ülkeye çevrildi. 1.3 milyarlık nüfusa sahip olan Hindistan dünyanın bu bakımdan en büyük 2. ülkesi durumunda. Bu yüzden Hindistan çok ciddi bir satın alma gücüne sahip. Türkiye'nin Avrupa ülkelerine yaptığı ihracat miktarından çok daha fazla alım gücüne sahip Hindistan'da özellikle artan nüfusdan da kaynaklı meyve, zeytinyağı gibi gıda ürünlerinde çok ciddi bir potansiyel.

Bunun dışında altyapı yatırımlarına önem veren Hindistan dış ülkelerden yatırımı artırmak için gümrük vergilerini azaltmaya devam ediyor. Hindistan ile olan yatırım ortaklığına gelecek olursak bu ülkenin en büyük bize göre sorunu uzak olması.

Türkiye tam olarak 248 Hintli yatırımcı bulunuyor. Hintli yatırımcılar genel olarak madencilik sektörüne ağırlık vermiş durumdalar. Bakır-çelik gibi maden sektörüne yatırım yapmak isteyen Hintliler enerji ve bilişim sektöründe de Türkiye'de yer almak istiyorlar.

Türkiye-Hindistan ticaret hacmi büyümeye devam etse de bu ticaret hacmi Türkiye'nin aleyhine büyümekte. Altın mücevherat, otomotiv parçaları gibi sektörler Türk yatırımcılar için çok büyük potansiyel taşıyor.
Can Bayram

Can Bayram

Blogger tarafından desteklenmektedir.