Yeni Haberler
recent

Meyve-Sebze Fiyatlarını Yükseltene Rekor Ceza

Yaş Meyve ve Sebze Fiyatlarını Yükseltene Ceza Yağacak!
Cumhurbaşkanı Erdoğan yüksek fiyatlara satılan sebze ve meyve fiyatlarına değinmişti. İşte bu söylemlerden sonra harekete geçildi. Gıda ve Tarım Bakanlığınca artık meyve ve sebze fiyatlarını artıran aracılara ceza yağacak.
çarşı-pazar fiyatlarına düzen gelecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın son dönemlerde sürekli değindiği konulardan biri de sebze ve meyve fiyatları oluyordu. Tarlada 1 lira olan domates, çarşıda 8 TL. Meyve ve sebzede oynanan bu oyuna değinen Erdoğan Gıda ve Tarım Bakanlığınca gerekli tedbirlerin alınması gerektiğini söyledi. Zamanında fındık üzerinde de bu tür oyunlar oynandığını ve çiftçilerden peşin satın alınarak depolara yığılan fındık daha sonra yüksek fiyatlarla vatandaşa satılıyordu.

Gerekli talimatlardan sonra Rekabet Kurumu devreye girdi ve harekete geçti. Yaş meyve ve sebzelerden domates ve biber gibi gıda fiyatlarındaki aşırı artışı gibi konularda incelemeler toptancıdan marketlere kadar incelenecek ve aşırı artışa ceza yağacak. Bu ceza cironun yüzde 10'nuna kadar varabilecek.

Yaş meyve ve sebzedeki bazı gıdaların aşırı artışı genellikle don, kuraklık gibi nedenlerden oluşsa da bazıları tüketicinin cebinden çalan rekabet ihlalleri oluşturuyor.

Hal pazarına giren tüm ürünler bu kapsamda incelenip değerlendirilecek. Çarşı-pazar fiyatlarındaki bu düzenleme gıda sektöründe yoğun faaliyetin olduğu bölgelerde olacağı ve yaptırımlarının çok ağır olacağı söyleniyor.
Can Bayram

Can Bayram

Blogger tarafından desteklenmektedir.