Yeni Haberler
recent

Bankaların Çeyiz Hesaplarında 32 Milyon TL Birikti!

Çeyiz Hesabında 32 Milyon TL Birikti!
Maddi imkansızlıklar yüzünden evlenemeyen gençler için uygulamaya koyulan çeyiz hesabında bankalardaki tutar 32 milyon TL'ye yükseldi.
çeyiz hesabı açma

Gün geçtikçe çeyiz hesabı açan sayısı artmaya başladı. Devlet katkısı ile çeyiz hesabına düzenli ödeme yapan çiftler evlenmeden önce hem kendileri hem de düğün gibi evlilik öncesi masraflar için bir birikim elde etmiş oluyorlar.

2016 yılının Nisan ayından uygulamaya konulan çeyiz hesabı büyük ilgi gördü. 2017 yılının ilk ayında çeyiz hesabı bulunan kişi sayısı 23.000 iken, Nisan ayında ise 29.000 kişiye ulaştı. Yani 1 yılda 29 Bin kişi çeyiz hesabı açmış oldu.

Hesapta biriken tutar ise 2017 yılının Ocak ayında 16 Milyon TL iken, çeyiz hesabının uygulamaya konmasının 1.yılında çeyiz hesaplarında biriken meblağ 32 Milyon TL oldu.

Çeyiz hesabından yararlanabilmek için bazı şartların yerine getirilmesi gerekiyor. Bunlar arasında 27 yaşını geçmeden evlenme şartı bulunuyor.

Çeyiz Hesabında Devlet Katkısı İçin Şartlar adlı makalemize de göz atabilirsiniz.

Devlet katkısından yararlanmak için 3 yıl düzenli ödeme yapılması şartı aranıyor. En az aylık 100 TL ve en fazla da 1000 TL yatırılabiliyor. Devlet katkısı ise 4500 TL'yi aşmamak kaydıyla 3 yıllık düzenli ödemede yüzde 15, 5 yıl ve üzeri düzenli ödemelerde ise 5000 TL'yi aşmamak kaydıyla yüzde 20 devlet katkısı çeyiz hesaplarına uygulanıyor.
Can Bayram

Can Bayram

Blogger tarafından desteklenmektedir.