Yeni Haberler
recent

Ecocert Organik Sertifikalı Ürün Nasıl Alınır?

Ecocert Organik Sertifikalı Ürün Nasıl Alınır?
Organik üretim yapan kişiler özellikle ürünlerini toptan veya perakende satışını yaparken bu ürünler için organik sertifika alması oldukça önemli bir husustur. Ecocert ülkemizde ve uluslararası olarak organik sertifika veren güvenilir bir firmadır.
organik ürün sertifikası yumurta

İlk olarak organik sertifika alabilmek için ürününüzü organik ortamda üretmiş olmalısınız. Fakat organik sertifika alma şartları 2010 yılından itibaren Tarım ve Hayvancılık bakanlığınca özel şirketleri yetkilendirmiştir. Ülkemizde organik ürünlere sertifika veren birçok kuruluş bulunmaktadır. Örnek olarak vermek gerekirse Ecocert, Ceres, Turkgap gibi firmalar bulunmaktadır. Bu kuruluşlar yumurta, bitkisel yağlar, süt ürünleri gibi organik ürünlerin gerçekten organik ürün olup olmadığını sertifikaları ile bizlere anlatır.

Organik tarım için de saydığımız firmalar organik sertifika vermektedir. Bu yüzden eğer hayvansal veya tarımsal organik ürün veya ürünleriniz varsa ve üretim yapıyorsanız organik sertifika almak için şunları yapmalısınız;

İlk olarak organik ürününüzün çevre koşullarının sertifika veren Ecocert gibi firmalar için çok önemli olduğunu belirtmeliyiz. Eğer sağlıklı bir ortamda üretim yapmıyorsanız organik sertifikayı almanız mümkün değildir. Özellikle Ecocert şirketinin denetimleri oldukça sıkıdır.

Organik ürün veya ürünleriniz için Ecocert veya diğer firmaların resmi internet sitelerinden veya iletişim numaralarından bu şirketlere ulaşmalı ve sizin için organik sertifikalanacak ürün için maliyet bilgilerini almalısınız.

Daha sonra Ecocert şirketinin istediği belgeleri tamamladıktan sonra şirket tarafından yollanan denetimci sizin üretim yerinizin ve ürününüzün organik sertifika alma şartlarını alıp almadığını kontrol eder ve bu denetimcinin raporuna göre de organik sertifikanızı alabilirsiniz. Fakat unutmamalısınız ki Ecocert ve vb. şirketler bu sertifikayı size verdikten sonra da haberli ve habersiz olarak üretim yerinizi yıl içinde birkaç kez denetlemektedir.

İnternette özellikle yumurta ve süt ürünleri için organik sertifika maliyeti merak edilmektedir. Fakat organik sertifika alma maliyeti ürünün özelliğine ve üretim yerinin şartlarına göre değişmektedir. Bu yüzden organik sertifikalı ürün maliyetini kesin olarak Ecocert vb. şirketlerle iletişime geçerek öğrenebilirsiniz.

Organik tarım sertifikası nasıl alınır?
Organik tarım sertifikası şartları da yukarıda saydığımız gibidir. Ecocert, Ceres gibi firmalarla iletişime geçerek maliyetini öğrenebilirsiniz. Bundan sonrası organik tarım yaptığınız topraktan, ürünün özelliğine kadar birçok etkeni inceleyen denetmenlerin raporuyla organik tarım sertifikasını alabilirsiniz.
Can Bayram

Can Bayram

Blogger tarafından desteklenmektedir.