Yeni Haberler
recent

7 Maddede 72 Ay Kredi Kartı ve Kredi Yapılandırma Bilinmesi Gerekenler

72 Ay Kredi Kartı ve Kredi Yapılandırması Sık Sorulan Sorular ve Bilinmesi Gerekenler
72 ay kredi kartı ve tüketici kredilerini yapılandırma işlemini yapabilmek için gerekli düzenlemeler yapıldı. Bundan böyle vatandaşlar kredi kartı ve kredi borçlarını 72 ay vadeye kadar yapılandırabilecekler.
72 ay borç yapilandırma kapsamlı

Bu yapılan 72 ay kredi kartı ve tüketici kredisi yapılandırması konusu birçok bilinmesi gereken kriterler içeriyor. Özellikle birçok vatandaş bankam 72 ay kredi yapılandırması yapmıyor şikayeti ile bunun nedenini ve düzenleme ile ilgili haklarını ararken aslında düzenlemelerde ince noktaları inceleyerek 72 ay kredi kartı ve tüketici kredinizi yapılandırıp yapılandırmamanızın sizin için avantaj olup olmadığına karar vermelisiniz.

En önemli konu 72 ay borç yapılandırmada Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından yapılan düzenlemede geçen kredi kartı borcunuzu 72 ay vadeye yapılandırılması için kesinlikle borcunuzun yasal takibe girmemiş olmasıdır. Bu esnek bir kural olmayıp bankalar müşterilerinin kredi notundan ziyade kredi ve kredi kartı borçlarınızın avukatlık olmaması gerektiğini dile getiriyorlar.

BDDK tarafından yapılan düzenleme ile birlikte söz konusu olan borç yapılandırma kredi kartları için 72 ay vade, ihtiyaç kredileri için ise 48 ay vade ile borç yapılandırılmasını kapsamaktadır. Yani tüketici kredisi almış olan kişiler (konut, taşıt, ihtiyaç) kredisi borçları için 72 aya kadar değil 48 aya kadar yeniden yapılandırma işlemi uygulanabiliyor.

Bunun haricinde en çok sorulan sorulardan biri de 72 ay kredi kartı borcu yapılandırma işleminin kaç kere uygulanabileceği konusu. Yapılan yeni düzenleme ile kredi kartı ve kredi borçlarınızı sadece bir defaya mahsus yapılandırabilirsiniz.

Buna göre kredi kartı borçlarını kapatmak isteyen kişiler için 2 farklı borç kapatma yöntemi geliştirilebilir. Buna göre yasada belirtilene göre yeniden kredi kartı ve kredi yapılandırma işlemi için belirlenmiş bir faiz bulunmamaktadır. Fakat biliyoruz ki kredi kartları için akdi ve gecikme faiz oranı yüzde 2,52'dir. Buna göre ihtiyaç kredileri ve kredi kartları için geçerli olacak 72 ve 48 ay kredi yapılandırma için faiz oranları %2,52'yi geçememektedir.

İlk olarak kredi kartı borçlarını kapatmak isteyen kişiler ya 72 ay borç yapılandırma yapabilecek veya bir başka seçenek olarak 48 ay vadeli ihtiyaç kredisi çekerek kredi kartı borçlarını kapatabileceksiniz.

Peki bu 2 seçenekten hangisi sizin için daha uygun? Yukarıda da belirttiğimiz gibi yapılan düzenlemede borç yapılandırması için belirlenmiş bir faiz oranı bulunmamaktadır. Siz de eğer yasal takip sürecine girmemiş kredi borcunuz bulunuyorsa borç miktarına göre size en avantajlı olan seçeneği seçmelisiniz. Fakat kredi kartları için uygulanan 72 ay kredi kartı borcu yeniden yapılandırma faiz oranları genellikle yüksek olmaktadır.

72 Ay Kredi Yapılandırma Kimler Yapabilir?

BDDK yaptığı düzenleme ile herkese borcunu yapılandırma şansı vermemiştir. Genellikle birçok kişi kredi kartı, tüketici kredisi borcunu 72 ve 48 ay yapılandırmak için bankalara başvurmakta ve eli boş dönmektedir. Çünkü bilinmesi gereken en önemli nokta yasal takibe girmiş, avukatlık olmuş borçlar yapılandırılmamaktadır. Birçok vatandaşın sorduğu bankalar 72 ay kredi yapılandırma yapmıyor sorusunun cevabı düzenleme yasalarında mevcuttur.

Fakat kredi notu düşük olanların ve kredi kartı borcu idari takipte olanların borçlarını yapılandırmaları mümkündür. Birden fazla kredi kartı olanlar borçlarını ödeyebilmeleri için kredi kartlarının borçlarını bir tek bankada toplayarak daha sonra banka ile yapılan bir ödeme planı çıkararak kendilerine en uygun ödeme güçlüğü çekilmeyecek bir kredi ve kredi kartı borç ödeme planı çıkarılabilir.

Kredi Kartı Borcu Yapılandırma Hesaplama

2000 TL'lik bir kredi kartı borcu için ele alacak olursak;

72 aylık kredi yapılandırmada geri ödeme tutarı 3500 TL,
48 aylık yapılandırmada ise kredi geri ödeme tutarı 2950 TL oluyor.

Bunun dışında yasal takibe düşmüş kredi kartı borçlarına ayrıca temerrüt faizi de uygulanacaktır. Bu durumda borç için geri ödeme tutarı yaklaşık 1000 TL artacaktır.

Bu gibi durumlarda geri ödeme için bize çok daha yük bineceğinden hemen kredi yapılandırma işlemi yapmanız lehine olabilecektir. Böylece daha rahat bir borç geri ödeme planına sahip olabilirsiniz.

Birçok banka tarafından açıklanana göre her müşteri 72 ay yapılandırma istemeyebilir. Bankalar bazı vatandaşların 36-48 ay yapılandırma istediklerini belirtiyor. Bu çıkan yasa ile avukatlık olan yasal takibe düşmüş kişilerin yapılandırmayı zaten istedikleri vadede yapılabildiğini, burada istenen kredi kartı borcunun veya kredi borcunun geri ödemesinde zorlanan, asgarisi ödeyenler için kolaylık sağlayan bir uygulamadır. Burada önemli olan borçlarını ödemede güçlük çekenlerin bu düzenlemeye başvurması gerektiğidir.

Kredi Kartı Borcundan Yapılandırma ile Kurtulun
economylive

Düzenlemenin yayınlanmasından sonra bankalara birçok başvuru gelmiştir. Fakat bankaların genel bir tavrı olan yeni çıkan düzenlemelerdeki uygulamalarda zorluk çıkarmaları ve faiz oranlarını yüksek tutmaları oldukça önemli bir husustur.

Bankaların genel tavırlarından biri olan bu uygulama ile bankalar yüksek faiz oranları uygulamakta veya bazen hiç yapılandırma yapmamaktadır. Bu da bir çok vatandaşı zora sokmaktadır.

72 ay kredi yapılandırması veren bankalar kredi kartı borcu ve tüketici kredileri (konut, ihtiyaç, taşıt) borç yapılandırmasında uygulanan yüzde 2,02'lik faiz oranı kesinlikle dikkat edilmesi gereken bir noktadır.

Vatandaşlara verilen borç yapılandırma hakkı için bankalara müracaat edilse de uygulamanın olumsuz yönlerinden biri de yapılandırma faiz oranının bankaların insiyatifine bırakılmış olmasıdır. Bu durum bankaların çok yüksek faiz oranları uygulamaları anlamına gelmektedir.

72 ve 48 ay kredi kartı ve kredi yapılandırması yapan bankalar kredi faizlerinin 1,20'lerde olduğu günlerde kredi yapılandırma faiz oranlarını 1,50'ler civarında uygulamaktadır. Bu da biraz caydırıcı bir faiz oranıdır.

72 Ay Kredi Yapılandırma Hesaplama

72 ay kredi yapılandırma şartları arasında olan kredi notunuzun düşük olması durumunda da yapılandırma yapılmaması konusu ise bankanın insiyatifine kalmıştır. Kredi notu düşük olan kişilerin ödeme güçlüğü çektiği durumlarda müşterisi olduğunuz bankanın genel müdürlüğüne kredi yapılandırma için bir dilekçe yazabilirsiniz.

72 ve 48 ay kredi yapılandırma hesaplamasına geçecek olursak; 

10 bin TL'lik bir ihtiyaç kredisi için hem 48 ay hem de 72 ay kredi yapılandırma hesaplamasını göz önüne aldığımızda;

48 Ay Vadeli Kredi        72 Ay Vadeye Yapılandırma 

Faiz oranı %1,29            %1,45
Aylık taksit 296 TL        244 TL
Vergi  176 TL                 317 TL

Top. ödeme 14.244 TL  17.645 TL

Kredilerini geri ödemede güçlük yaşayan ve sadece asgarisini yatırarak kredilerini yatırmaya devam edenler için önerilecebilecek bir başka seçenek de başka bir bankadan kredi başvurusu yapmaları olmalıdır. Genel olarak kredi çektiğiniz bankanın dışında daha az tercih edilen bankalar vatandaşlara kredi verebilmek için yarışırlar. Bu bankalardan kredi alarak da güçlük yaşadığınız kredi kartı ve kredi kartlarınızı kapatabilirsiniz.

72 Ay Kredi Kartı ve Tüketici Kredi Yapılandırmalarında En Çok Yaşanan Sorunlar

İlk olarak 72 ay kredi yapılandırma yasal takipte olanlar için geçerli mi? Bu konu birçok vatandaş tarafından bankalara sorulmakta ve bankalardan red cevabı gelmektedir. Çünkü 72 ay kredi yapılandırması için yapılan düzenleme avukatlık olan yasal takibe girmiş krediler için geçerli değildir.

72 ay kredi yapılandırma yapan bankalar konusuna gelirsek eğer, bazı bankalar kredi kartı ve kredi borcu için 72 ay yapılandırma maalesef yapmıyor. 72 ay borç yapılandırma yapan bankaların listesi ise şöyle;


 • Akbank
 • Garanti Bankası
 • İş Bankası
 • Vakıfbank
 • Halkbank
 • Teb Bankası
 • Denizbank
 • Yapı Kredi
 • Ingbank
 • Fibabank
 • Ziraat Bankası
 • Ziraat Katılım


72 ay kredi kartı borcu ve kredi yapılandırması yapmak isteyen kişiler bunun yerine borçlarının tutarına göre tabii ki 60 ay ve 48 ay vadeli olarak da kredilerini yeniden yapılandırmayı düşünebilirler. Çünkü bankalar yapılandırma için başvurduğunuzda size çok daha yüksek faizler belirleyeceklerdir. Vade sayısı uzadıkça maalesef faiz oranı da büyümekte. Bu da size daha yüksek bir geri ödeme tutarı olarak geri dönmektedir. Fakat kredi aylık taksidiniz şuan ödediğinizden normal olarak düşük olacaktır.

72 ay kredi yapılandırmanın süresi için ise bu düzenlemede çıkan yasaya göre vatandaşlar sadece bir defaya mahsus kredi kartı ve ihtiyaç kredi borçlarını yapılandırabilecek.

En çok sorulan sorulardan birine açıklık getirerek yazımızı sonlandıralım. Yapılan düzenleme sonucu kredi kartlarınızın borcu için 72 ay, kredi borçlarınız için (ihtiyaç, konut, taşıt) ise 48 aya kadar maksimum yapılandırma yapılabilmektedir.
Can Bayram

Can Bayram

Blogger tarafından desteklenmektedir.