Yeni Haberler
recent

2.El Araba Alacaklar İçin Yargıtaydan Emsal Karar

2.El Piyasası İçin Emsal Karar Yargıtay'dan Geldi!
Mersin'de yaşanan bir 2.el araç alım-satımında gerçekleşen olay için yargıtayın verdiği karar örnek teşkil edecek bir karar oldu.
2.el otomobil kararı

Mersin'de gerçekleşen olayda yargıtay kurulunun oy birliğiyle aldığı kararda hurdaya çıkmış bir aracı satan kişi, arabayı alan kişiye aracın hasarını belirttiğini söylediğini ispat etmesi gerektiği kararını verdi. 

2010 yılında Mersin'de yaşayan vatandaş bir şirketten 20 bin TL'ye aldığı aracın sürekli arıza çıkardığı ve sürekli problem verdiği gerekçesiyle hukuk mahkemesine tespit davası açtı.

Mahkemeye verilen bilirkişi raporunda ise satın alınan aracın 2007 yılında karıştığı bir kaza neticesinde perte çıktığı belirlendi. Bunun üzerine vatandaş avukatları aracılığı ile arabayı satın aldığı şirkete dava açtı.

Mahkemede aracın daha önce kazaya karıştığını ve perte çıktığının kendisine belirtilmediğini ve aracın bedeli olan 20 bin TL'nin faizi ile birlikte tahsil edilmesini beyan etti.

Şirket avukatları ise kazanın 2007 yılında olmuş olduğunu ve şirketin 3. bir kişiden bu aracı satın aldığını ve şirketin 2008 yılında satışa sunulduğu ve mağdur olan vatandaşın görüp beğenip aldığını belirtti.

Mahkeme mağdur olan vatandaşın görüp beğenip aldığını hükmetti. Fakat karar mağdur vatandaş tarafından temyiz edildi.

Bunun üzerine yargıtay kurulu önemli emsal teşkil edecek bir karara imza attı. Kararda "2.el araba satışlarında aracı satan kişi, alıcıya arabanın perte çıkmış olduğunu belirtilmesi zorunluluğu getirildi ve alıcıya araçla ilgili bilgilendirmenin yapıldığının yapılması gerektiği kanunen zorunlu kılınmıştır" kararı verildi.
Can Bayram

Can Bayram

Blogger tarafından desteklenmektedir.