Yeni Haberler
recent

Varlık Fonu ile Dev Yatırımlar Başlıyor

Türkiye Varlık Fonunun Yatırım Hedefi Belli Oldu
Türkiye varlık fonu bilindiği üzere yeni kuruldu ve hemen yeni yatırımlar için bazı ülkelerle ikili ekonomik yatırım anlaşmaları yapıldı. 
varlık fonu dev projeler

Varlık fonumuzun yönetimi de belirlendikten sonra Türkiye varlık fonu internet sitesi hazırlandı. İnternet sitesinde yer alan bilgilere göre varlık fonunun Türkiye alt yapısına yılda 70 milyar dolara yakın yatırım yapılması öngörülüyor.

Türkiye varlık fonu ile ekonomiye ve önemli kamu varlıklarına değer kazandırılacak. Büyüklüğü 160 milyar dolara ulaşan varlık fonunun diğer amaçları ise stratejik sektörlerin gelişmesi, sermaye piyasasında araç çeşitliliğini sağlayarak ekonomiyi büyütüp geliştirmek.

Varlık fonu sitesinde 2030 yılı hedefleri de yer alıyor. Buna göre 15 yıl içinde kamu ve özel sektör toplam 1 trilyon dolar yatırım yapılacak.

Sitede ilkelerden ve büyük projelerden de bahsediliyor. Türkiye için başlangıçta yapılacak olan 11 büyük projeden ilk sıradaki Akkuyu nükleer santrali daha sonra sağlık kampüsü projeleri ve daha sonra Sinop nükleer santrali yer aldı. Akkuyu projesi 20 milyar Dolar, sağlık kampüsleri 16 milyar dolar ve Sinop projesi 16 milyar dolar ile ilk 3 dev projede yer aldı.

İnternet sitesinde ayrıca ekonomimize hareketlilik katacak olan Türkiye varlık fonunun sürdürülebilirlik alt başlığı altında yeni yatırım tercihlerini dış etkilerden bağımsız uzun vadede sürdürülebilir bir şekilde yönetileceği açıklanıyor.
Can Bayram

Can Bayram

Blogger tarafından desteklenmektedir.