Yeni Haberler
recent

Türk Akımı ile Batı Aradan Çıkıyor!

Türk Akımında Önemli Gelişme
Türk akımı doğalgaz boru hattının gerçekleşmesi hakkında konuşan Gazprom başkanı Miller, projenin İstanbul tarafının gerçekleşmesi için South Stream Transport B.V. şirketinin bir şubesini İstanbul'da açtıklarını belirtti.
türkiye mavi akım

Açılan şubenin amacını açıklayan Gazprom başkanı Miller, büyük Türk akımı doğalgaz boru hattının gerçekleşmesinde ve koordine edilmesi için bu şubenin açıldığını ve çalışmaların hızlandığını belirtti.

Bu önemli karar ve etap ile birlikte projenin deniz altı kısmının inşaatına başlamak için atılmış bir adım olduğunu söyledi. Doğalgaz hattının Rusya tarafında 2 mikrotünelin bittiğini belirten Miller, büyük doğalgaz projesinin aktif inşaat sürecinde bulunduğu açıkladı.

Türk akımı doğalgaz hattı 19 milyar Dolara mal olacak. İnşaatı 2015'de başlanan akım ile batı aradan çıkarak devre dışı kalacak. Projenin bitim tarihi ise 2019 olarak ön görülüyor. Türk sularında hala çevre şartlarına dair araştırmalara devam ediyor.

Hattın uzunluğu 1160 km olacak. Karadenizin altından 910 km uzunluğunda boru hattı geçecek. Türkiye'nin Trakya bölgesinde ise 260 km uzunluğunda bir boru hattı geçecek.

Türk akımından geçecek gaz miktarı 63 milyar metreküp olması planlanıyor. Türkiye 14 milyar metrekübünü kendine alacak. 49 metreküp doğalgazı ise Avrupa'ya ihraç edecek.

Türk Akımı ile Batı Devre Dışı Olacak
Türkiye türk akımı ile batıdan aldığı ithal ettiği doğalgaza son verecek.

Rusya bundan önce batı hattı ile Ukrayna, Moldovya, Romanya ve Bulgaristan üzerinden Avrupa'ya gaz ihraç ediyordu.

Mavi akım ile de Türkiye'ye doğalgaz ihraç ediliyordu.

Türk akımı projesi ile rota değişikliği olacak. Türkiye 1987'den beri yani 30 yıldır batı hattından enerji ithal ediyor.
Can Bayram

Can Bayram

Blogger tarafından desteklenmektedir.