Yeni Haberler
recent

Rusya ile imzalar atıldı!

Rusya ile Ekonomiyi Güçlendirmek Adına Tarım Ürünleri ile İlgili İmza Atıldı
Rusya başbakanı medvedev ile Tarım ürünleri ihracat kararnamesi imzalandı.

Kuzey Kıbrıs ziyaretine giden Binali Yıldırım, burada medvedev ile bir telefon görüşmesi yaptı. Rusya Başbakanı ile yapılan telefon görüşmesinde tarım ürünlerindeki Türkiye'den Rusya'ya ihracat yasağının kalkmış olduğu belirtildi.

Telefon görüşmesi Kuzey Kıbrıs Lefkoşa Büyükelçiliğinde gerçekleştirildi.

Alınan bilgilere göre tarım ürünleri ile ilgili yapılan bu anlaşma Rusya tarafından talep edildi ve böylece Rusya'ya olan tarım ürünleri ihracatımızın önü açılmış oldu.

Rusya ile Ortak Fon
rusya ile ortak fon

Bunun dışında Rusya ile farklı ortaklıklarda gerçekleşecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Rusya'ya gitmesi ile birlikte bu ülke ile ortak fon kurulacak. Bunun dışında önemli birkaç anlaşmaya daha imza atılacak.

Türkiye varlık fonu ile Rusya doğrudan yatırım fonu (RDIF) yüzde 50'şer ortaklıkla yeni bir fon kurulacak.

Bu yeni kurulacak fon ile büyük şirketler ve KOBİ'ler finanse edilebilecek.

Ortak kurulacak fon ile Türkiye'ye büyük ve önemli yatırımların olacağı bekleniyor. Bu anlaşma ile yeni yatırımların yanı sıra iki ülke arasındaki yatırımlarda artacak. Büyük şirketler ve KOBİ seviyesinde yatırımlar desteklenecek.

Türkiye varlık fonunun 300 Miyar TL seviyesine gelmesi bekleniyor. Bünyesinde birçok Türk dev şirketi bulunan Türkiye varlık fonu bu anlaşma ile daha da büyümesi ve ekonomiye büyük bir katkı sağlaması düşünülüyor.

Ayrıca tarım ürünleri ihracatı yasağının kalkması ile 21 tarım ürününün Rusya'ya ihracatı sağlanmış olacak.
Can Bayram

Can Bayram

Blogger tarafından desteklenmektedir.