Yeni Haberler
recent

Milli Jet Havalanmaya Hazırlanıyor!

İlk F-35 2019'Da Göklerde Olacak!
Türkiye'nin de aralarında bulunduğu 9 ülkenin yer aldığı ortak konsorsiyum tarafından üretilen F-35'ler 2019'da göklerde olacak. İlk milli jetimiz TF-X ise 2023'de havalanacak.
milli jet tf-x

Savunma sanayi müsteşarı İsmail Demir, savunma sanayinde gerçekleşen ve gerçekleştirilmesi beklenen projelerle ilgili konuştu. Yerli savunma sanayini oluşturma konusunda her geçen gün daha da ileri gittiğimizi belirten Demir, projelerin hızla arttığı şuan 460'ın üzerinde proje bulunduğunu ve bunların bazılarının uzun soluklu projeler olduğunu söyledi. 

Bu uzun soluklu projelerden birisi de milli muharip uçağı. Pek çok konuda projelerin devam ettiğini söyleyen Demir, "yüzde kaç yerli" sorusuna biz "yüzde 60-75'ler" diyoruz fakat amacımız bunu daha da yukarı çekmek dedi. Dünyada her şeyi yüzde yüz yerli yapan ülke yok ama dışarıdan olsak yapabilecek teknolojimiz var mı? sorusu çok daha önemli bir duruma geliyor.

Bazı ülkelerin uyguladığı silah ambargolarına da değinen müsteşar, ambargonun olması bir şeyi değiştirmez ve Türkiye'nin önünü kesmez. Her zaman yerli alternatiflerimiz bulunuyor fakat bunlar gecikmeye neden olabilmektedir. Gecikme olabilir ama Türkiye'nin önünü kesemezler, dedi.

Milli Jet TF-X

Türk-ingiliz ortaklığıyla gerçekleşecek olan milli jet TF-X ile ilgili de konuşan müsteşar, Cumhurbaşkanının İngiltere ziyareti sırasında İngiltere ile TAİ işbirliği konusunda anlaştı. Çok iddaalı bir proje olduğunu dile getiren Demir, iddaalı olmayı sevdiklerini söyledi.

F-35'LER 2019'da

Türkiye'nin de aralarında yer aldığı 9 ülkenin oluşturduğu ortak konsorsiyum ile üretilen F-35'lere değinen Demir, Türk hava kuvvetlerinin sipariş ettiği 100 F-35 bulunuyor. 30 tanesini almak istediğimizi belirttik. 2019'dan daha önce bir tarihe teslimatın çekilmesi planlanıyor. Süreç devam ediyor, dedi.

Can Bayram

Can Bayram

Blogger tarafından desteklenmektedir.