Yeni Haberler
recent

Mega Projede Su İsrafı!

Dev Projede Sular Boşa Akıyor!
Dünyadaki başka bir örneği olmayan mega projede Türkiye'den KKTC'ye giden içme suyunun 8 bin metrekübü boşa akıyor. Barajın dolması ve bitmeyen projelerden dolayı sular denize boşaltılıyor.
kıbrıs suyu temini

KKTC Tarım ve Doğal kaynaklar bakanı Nazım Çavuşoğlu borular döşenene kadar Türkiye'den gelen suyun denize boşaltılacağını söyledi.

Çavuşoğlu Türkiye'den gelen suyun yüzde 80'nini kullandıklarını ve yüzde 20'sinin ulaştırılması gereken yerlere ulaştırılamadığını söyledi. Altyapı yetersizliğinden kaynaklanan sorunlar yüzünden bu projede boruların döşenmesi konusunda ihaleler başlatılmış durumda.

Halkın su alamayan kısmının suya ulaşabilmesi için 252 kmlik boru hattı döşenmesi gerekiyor. 52 kmlik boru hattı ihalesi bitmiş durumda fakat geri kalan boruların döşenmesi bekleniyor.

Türkiye'den yavruvatana giden su miktarı 75 milyon metreküp olmasına rağmen halkın ulaştığı su miktarı yılda 15-20 milyon metreküp su olmaktadır.

Çavuşoğlu suyun fiyatının da yüksek olduğunu ve bu fiyatının düşmesi gerektiğini belirtti. Suyun fiyatının 6-7 TL arası değiştiğini ve belediyelerle konuşarak bu fiyatın 3-4 TL arası bir fiyata düşürülmesinin gerektiğini açıkladı.
Can Bayram

Can Bayram

Blogger tarafından desteklenmektedir.