Yeni Haberler
recent

Marmara'ya Çanakkale Asma Köprüsü

İşte Çanakkale Köprüsü
Avrupa kıtası ile Asya kıtasını dördüncü kez bir araya getirecek olan Çanakkale köprüsü 2023 yılında cumhuriyetimizin 100. yılını temsil edecek.
çanakkale köprüsü

Türkiye mega projelerine devam ediyor. Son olarak Osmangazi köprüsünden sonra orta açıklığı 2023 metre olacak Çanakkale köprüsü ile gerdanlığına kavuşmuş olacak.

Tekirdağ-Çanakkale-Balıkesir otoyolu projesi ve 1915 çanakkale köprüsü ile dev projeler devam ediyor. Orta açıklığı cumhuriyetimizin yüzüncü yılını temsilen 2023 metre olacak.

Lapseki Gelibolu arasına yapılacak olan köprü dünyanın en uzun asma köprüsü özelliğini taşıyacak. Köprünün tasarımı diğer köprü tasarımlarından farklı olacak. Geliş ve gidiş yönleri farklı iki köprü olarak gözükecek olan köprünün 10,3 Milyar TL ihale yapılacağı açıklandı.

1915 çanakkale köprüsü ile Marmara otoyol projesinin son halkası eklenmiş olacak. Böylece marmara denizinin etrafı otoyol ile çevrilmiş olacak.

Köprünün ihale bedeli 10,3 milyar TL oldu. Köprünün ihalesi Limak ile Koreli Daelim ve SK'nin yer aldığı Türk-Kore ortak girişim grubu ihaleyi almış oldu. Köprü ve otoyolun işletme hakkını bu grup 16 yıl boyunca elinde tutacak.

Tasarım ömrü 100 yıl olması planlanan köprüde geçiş ücreti 15 Euro ve Kdv olarak düşünülüyor.

Can Bayram

Can Bayram

Blogger tarafından desteklenmektedir.