Yeni Haberler
recent

Kredi Çekenlere İyi Haber!

Kredi Çekenlere Müjde Geldi!
Ülkemizde 2007 ile 2011 tarihleri arasında kredi kullanan veya kredi kartı faizi ödeyen veya mevduat yatıran kişilere tazminat davası açma hakkı doğdu. İşte kredi faizi yüzünden ödediğiniz fazla parayı alma şansı.
dosya masrafı alma kredi

Rekabet kurulu kararıyla bankaların tüketiciler aleyhine birlikte belirlediği faizlerle zarara uğratılmaları nedeniyle kredi kullanan, kredi kartı faizi ödeyen, bankaya mevduat yatıran vatandaşlar bu zararı bankalardan geri alabilecek. İlk olarak vatandaşlar tarafından tüketici mahkemelerine bu konuyla ilgili şikayetler gelmişti fakat tüketici mahkemeleri bunu yapabilecek yetkilerinin olmadığını dile getirmişti.

Bunun üzerine tüketici mahkemeleri yargıtaya dava edilmiş ve dava sonucu yargıtay tüketici mahkemelerine bankaların vatandaşlarla ilgili zarar edenlerin davalarını alma zorunluluğunu tüketici mahkemelerine getirmiş oldu.

Rekabet kurulu Türkiye'nin en önemli 12 bankasına 1 milyar 116 milyon TL ceza kesti. Bu 12 bankanın kendi aralarında anlaşarak kredi ve kredi kartı faizlerini belirlediğinden dolayı 2007-2011 yılları arasında kredi veya kredi kartı almış kişiler bu saatten sonra zararlarını geri alabilmek için bankalara dava açabilecekler.

Davalar Nasıl ve Nereye Açılacak?
Bireysel müşteriler tüketici mahkemelerine başvuracaklar, firmalar ve çiftçiler ticaret mahkemelerine, kamu kuruluşları, dernekler ve vakıflar ise asliye hukuk mahkemelerine dava açabilecekler. Fakat banka buna itiraz edeceği için dava tüketici mahkemelerine taşınacak buradan da alınan karara göre dava yargıtaya taşınabilecek. 

2007-2011 yılları arasında kredi faizlerinden veya kredi kartı faizlerinden mağdur olmuş kişiler tüketici mahkemelerine belirsiz alacak davası adı altında dava açabilecekler.
Can Bayram

Can Bayram

Blogger tarafından desteklenmektedir.