Yeni Haberler
recent

Ev Satışlarında Pay Dönemi

Ev Satışlarında Pay Dönemi Başladı!
Artık ev hissesi alarak ev sahibi olabileceksiniz. TOKİ garantörlüğünde yürütülecek olan ev satışlarından pay alarak ev sahibi olma dönemi yürürlüğe konuldu.
ev hisse satışı

Ev alamayan kişiler ev hissesi alarak yatırım yapabilecek. Ayrıca hisselerini toplayıp ev sahibi olabilecek. Bunun dışında isterse Borsa İstanbul'da hisselerini satabilecek. Böylece küçük yatırımcı büyük gayrimenkul projelerine yatırım yapabilecek ve bu büyük projelerden prim kazanabilecek.

Gayrimenkul sertifikası düzenleme dönemindeydi. Artık yeni düzenleme ile sertifika ile vatandaş gayrimenkul projelerinden pay alabilecek. Evden hisse alan kişiler sertifika ile yeni bir finansal yatırım aracına sahip olmuş oldu.

Küçük yatırımcıları büyük gayrimenkul projelerine topraktan ortak edecek olan bu proje ilk olarak Başakşehir'de hayata geçirilecek. 

Aldıkları paylar ev satın almaya yetmeyen kişiler Borsa İstanbul'daki değer artışına veya azalışına göre hisseleri düşüp artabilecek.

TOKİ garantörlüğünde başlayan sistem ilk olarak Başakşehir'deki Park Mavera 3 projesinde hayata geçecek. Ev satışında pay fiyatı 42,5 TL olacak.

Yatırımcılar inşaatın bitim süresi olan 3 yıla kadar istediği kadar pay alabilecek. 125 metrekarelik iki artı bir daireleri için 11 Bin pay gerekiyor. 225 metrekarelik beş artı bir için ise 21 Bin 450 paya ihtiyaç duyuluyor.

Sermaye piyasası kurulu başkanı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gayrimenkul piyasası kurulsun çağrısıyla çalışmalarına başladığını söyledi.

Ev Satışında Pay Alma Sistemi Nasıl Çalışacak?
1. Konut projesini yapan şirket sertifika ile projenin belli bir kısmını sertifika ile satılığa çıkaracak.

2. Proje küçük paylara ayrıldıktan sonra her pay için bir ücret belirlenecek.

3. Yatırımcılar istediği projeden istediği payı alacak.

4. Proje bittiğinde isteyen kişi elindeki sertifika ile konutu satın alabilecek.

5. Dileyen kişilerde elindeki hisseleri Borsa'da satarak değer artışından yararlanabilecek.
Can Bayram

Can Bayram

Blogger tarafından desteklenmektedir.