Yeni Haberler
recent

En Çok Beyin Göçü Alan Ülkeler

En Çok Beyin Göçü Alan 5 Ülke
Beyin göçü özellikle 2. dünya ülkelerinde yaşanan oldukça zor bir durum. Beyin göçü gelişememiş veya gelişmekte olan ülkelerin gelişimini etkileyen önünü tıkayan bir problem.

İyi eğitimli olarak tanımlayabileceğimiz kişilerin bilgilerini farklı ülkelerde kullanarak yeni gelişimlerin önünü açması ile beyin göçü yaşanmış oluyor.
ülke beyin göçü

Tabiki ülkelerin insanlara tanımış olduğu sunduğu fırsatlar da beyin göçünün önemli sebeplerinden biri olmaktadır. Özellikle ekonomik olarak gelişmemiş olan ülkelerde oldukça fazla beyin göçü yaşanıyor.

Düşünen, araştırma geliştirme, üretme anlamında insanların önünü açma da öne çıkan en çok beyin göçü alan ülkeler ise;

5. Almanya
almanya beyin göçü

Asya ve Amerika'dan beyin göçü alan Almanya, ikinci dünya savaşından sonra endüstrisini tekrar ayağa kaldırdı ve vatandaşlarına önemli eğitim ve istihdam fırsatları sunmaktadır.

4. İsveç
isveç göçü

Refah seviyesi bakımından dünyada en üstlerde olan İsveç de en çok beyin göçü alan ülkelerden bir tanesi. Üst düzey eğitimli kişilerin en çok yaşamak istediği ülkelerden olan İsveç bütçesinin önemli bir kısmını bilime, eğitime, endüstriye harcamaktadır.

Ülkemizden de birçok kişi İsveç'i tercih etmektedir.

3. ABD
abd beyin göçü

Amerika eğitimli insan konusunda tam bir avcı konumunda. Burslarla ve eğitim fırsatları ile üst düzey eğitimli kişileri şirket bünyesine ve dolayısıyla ekonomisine katmak isteyen ABD ayrıca uzay, tıp, eğitim alanında birçok yurtdışı kökenli vatandaşına istihdam sağlamış durumda.

4. Norveç
norveç göçü

İşsizlik oranı yüzde 3 civarı olan Norveç de en çok beyin göçü alan ülkelerden biri konumundadır. Petrol ve doğalgaz ihracatı yüksek olan Norveç sanayi ve denizcilik alanında geniş fırsatlar sunuyor.

5. Kanada
kanada beyin göçü

Kanada nitelikli iş gücünü çeken popüler ülkelerden biri konumunda. Ekonomisini sanayi alanında yaptığı yatırımlarla birlikte büyüten Kanada birçok kişiye eğitim fırsatı sunuyor. En çok beyin göçü alan ülke olan Kanada geleceğin en önemli ülkelerinden biri olarak görülüyor.
Can Bayram

Can Bayram

Blogger tarafından desteklenmektedir.