Yeni Haberler
recent

Domates'e Karşı 1.8 Milyar Dolarlık Hamle

Rusya'ya Hala Yasaklı Olan Ürünlerle İlgili Hamle!
Ekonomi bakanı Zeybekçi, Rusya ile yaşanan siyasi yumuşamaya rağmen hala ekonomik anlamda aynı gelişmeyi kaydedemediklerini belirtti.
ithalata karşı hamle

Bundan haftalar önce tarım ürünlerine karşı koyduğu yasağı kaldırmıştı. Fakat bazı ürünler yasaklı olarak devam ediyordu. Bunlar arasında domates ürünü de bulunuyor. Dünyada domates ihracatında yüzde 5'lik bir payımız bulunmakta ve domates Türkiye için çok önemli bir ihracat tarım ürünü.

Domates ihracatında ülkemizin toplam ihracatının ise yüzde 60'ını oluşturuyor ve bu da Rusya'ya olan domates ihracatımızın önemli adledilmesi için geçerli bir sebep olarak karşımıza çıkıyor.

Rusya ekonomi bakanı ise Türkiye'ye karşı olan diğer yasaklı ürünlerin kalkmasına dair bir değerlendirme ihtimalinin bulunmadığını söyledi.

Bu gibi açıklamaların akabinde ekonomi bakanımız Zeybekçi de önemli açıklamalarda bulundu. Buna göre tarım ürünlerindeki 450 milyon Dolarlık yasak devam ediyor. Buna karşılık Rusya ile 1.8 milyar Dolarlık ithalatımızın sıfıra inebileceğini söyleyen Zeybekçi bir anlamda Rusya'ya karşı bir ültimatom vermiş oldu.

Ekonomi bakanı avrupa ülkeleri ile yaşamış olduğumuz sorunların hesabını soracaklarını da belirtti ve bu yaşanan sıkıntıların ekonomiye bir zarar vermediğini de açıkladı.
Can Bayram

Can Bayram

Blogger tarafından desteklenmektedir.