Yeni Haberler
recent

Canikli: Kredi Derecelendirme Kuruluşlarının Atacak Mermisi Kalmadı!

Türkiye Ekonomik Tehditlere Meydan Okudu
Canikli Türkiye'nin birçok ekonomik tehdide meydan okuduğunu ve kredi derecelendirme kuruluşlarının atacak mermisi kalmadığını söyledi.
ekonomik tehdit

Türkiye ekonomisinin kredi derecelendirme kuruluşlarının tehdit ve saldırılarına rağmen ekonomik büyümesini devam ettirdiğini belirtti. Türkiye'yi ekonomik bakımdan güçsüz bırakmak istiyorlar. Bunlar kaynakları kuvvetli, küresel yapılar tarafından destekli saldırılardır dedi.

TL'nin Dolar karşısındaki değer kaybının tesadüf olmadığını ve kredi derecelendirme kuruluşlarının bunu adım adım yaptığını ve desteklediğini söyleyen Canikli, İşe S&P, Moodys'in kredi düşürmeleri ülkemizdeki pozitif ekonomik havayı bozmak için yapıldığını belirtti. Ayrıca Fitch'in açıklaması da bunun devamı şeklinde gelişti.

Kurdaki dalgalanmanın reel sektörü etkilememesi için Merkez bankası olarak gerekli tedbirleri aldığını söyleyen Başbakan yardımcısı sıkılaştırma düzenlemelerimizle birlikte finansal sektörü rahatlatmak için kredi hacmini genişlettiklerini ifade etti.

Ekonominin can damarı olan KOBİ'leri batmaktan kurtarmak ve işletmelerini geliştirmelerini ve ticari faaliyetlerini sürdürmeleri için gereken finansal desteği sağladıklarını açıkladı.

Fed'in 15 Mart'taki açıklamalarının önemli olduğunu ve piyasaları etkileyebilecek kararlar çıkabileceğini, bunun yanında ülkemize ekonomik saldırıların sonucu olarak oluşan dalgalanmaların tamamen ortadan kalktığını söyleyen Canikli, Fed eğer 15 Mart'ta faiz arttırımına giderse Dolar tüm ülkelerde değer kazanır. Tam tersi bir karar çıkarsa Dolar düşüş yaşar dedi.

Türkiye'nin ekonomik olarak yıpratılması için yapılan bu hamlelerin yerini bulmadığını ve Merkez bankası olarak gerekli tüm önlemleri aldıklarını ayrıca bu şekilde gelişebilecek finansal dalgalanmalara karşı ellerinde çok farklı ve çeşitli yöntem ve enstrüman olduğunu söyledi.

Bankalar Takipte
Kredi hacmi arttırılması önümüzdeki hafta daha da yükselecek. Reel sektörde kalıcı bir tahribat olmaması ve Merkez bankasının aldığı karar ile piyasada kredi hacmi yükseltildi. Piyasaya 250 milyar TL kredi verileceği ve kredi vermekte sorun çıkaran bankaların günlük olarak takipte olacağı açıklandı.

Şuana kadar oluşturulan 250 milyar TL krediye karşılık şuanda 40 milyar TL kredi talebi oluşmuş durumda. Tüm firmalar kredi desteğinden yararlanacak fakat bankalar risk altında değil.

Bankaların risk altında olmamasının nedeni ise verilen krediler zaten hazinenin garantisi altında. Talepler toplanmakta şuan için uygulama başlamış durumda değil. Önümüzdeki hafta uygulamanın başlayacağı açıklandı.

Aynı zamanda Türkiye'nin en hızlı büyüyen şirketleri de belirlendi. Büyük 3 şehirden sonra diğer 22 şehirden de hızla büyüyen şirketler mevcut. Bu sıralamada birinci ise Ares tersanecilik oldu. Ares tersanecilik yılda satışlarını % 4472 arttırdı.


Can Bayram

Can Bayram

Blogger tarafından desteklenmektedir.