Yeni Haberler
recent

Çalışanlara Yıllık İzin Müjdesi

Milyonlarca Çalışan İçin Yıllık İzin Müjdesi
Yıllık ücretli izin konusu malumunuz birçok işveren ile çalışan arasında sorun olan ve anlaşmazlıklara konu olan en önemli konulardan biridir. Birçok kişi yıllık ücretli izin konusunda işvereniyle sorun yaşamaktadır. Yaz yaklaşması ile birlikte tatil planları yapan kişilerin sorduğu birçok soruyla birlikte çıkan torba yasa ile birlikte çalışanların yıllık ücretli izin haklarını hatırlatalım.
yıllık ücretli izin hakları

1. İlk olarak yıllık ücretli izinlerinizi kaç parçaya bölmek isterseniz bölebilirsiniz. Daha önceden 10 günden az olmamak şartıyla 3'e bölünen yıllık izinler artık istediğiniz gün sayısında bölebilirsiniz.

2. Artık yeni çıkan torba yasayla yapılan yıllık izinler ile ilgili düzenleme ile 1 günlük bile yıllık izin kullanabilirsiniz. Özellikle böylece resmi tatiller öncesi günleri birleştirmek için 1 günlük yıllık izin kullanma şansı doğdu.

3. Bu şekildeki düzenleme ile eskiden işverenlerin çalışanlarına kullandırdıkları 1 günlük izin yasaya aykırıydı ve ceza kesiliyordu. Bu durumda işverenler de cezadan kurtulmuş oldu.

4. İzinlerin bölünmesi konusunu işveren tek başına karar veremiyor. Çalışan bunu belirliyor ve işverenle anlaşarak yıllık izni istediği parça bölebiliyor.

5. Yıllık izin süreleri kıdeme göre belirleniyor. Buna göre çalışılan süre 5 yıldan az ise 14 günden az izin kullanamaz.

6. 5-15 yıl arası çalışanlar ise 20 günden az yıllık izin kullanamaz.

7. 15 yıldan fazla çalışanlar ise 26 günden az izin kullanamazlar.

8. Yıllık ücretli izine yaş sınırı getirildi. Buna göre 18 yaşından küçük ve 50 yaşından büyük kişiler 20 günden az yıllık izin kullanamazlar.
Can Bayram

Can Bayram

Blogger tarafından desteklenmektedir.