Yeni Haberler
recent

Bireysel Emeklilik Sisteminde 2.Etap Başlıyor!

Bireysel Emeklilik Sisteminde Otomatik Katılımın 2. Etabı Başlıyor
(BES) Otomatik Bireysel emeklilik sisteminde mecburi katılımın 2.yarısı başlıyor. Mecburi katılımda artık 250-999 çalışanı olan işverenler de zorunlu bireysel emeklilik sistemine katılımı gerçekleştirilecek. Katılım 1 Nisan'da başlayacak.
otomatik emeklilik sistemi

Bireysel emeklilik sistemi (BES) yılbaşında itibaren başladı ve herkes tarafından kullanılmaya başlandı. Bugüne kadar 794 bin kişi tarafından kullanılıyor.

TC vatandaşı olanlar ve 45 yaşını doldurmamış olanlar ücret karşılığı çalışanlar kademeli olarak emeklilik sistemine katılımları gerçekleştirildi. 1 Ocaktan itibaren 1000 ve üzeri çalışanı bulunan işverenlerin zorunlu katıldıkları bireysel emeklilik sisteminde şuandan itibaren 250-999 kişi çalıştıran işverenler otomatik emeklilik sistemine katılımları gerçekleşecek.

Zorunlu bireysel emeklilik sistemi bu şekilde kademeli olarak daha küçük işletmelere de zorunlu tutulacak. Daha önceden bin ve üzerin çalışanı olan işletmelere tanınan 2 aylık cayma hakkı da sona ermiş oldu.

Temmuz ayında çalışan sayısı 100-249 kişi olan işverenler bireysel emeklilik sistemine katılacak iken daha sonraları ise yani 1 Ocak 2018'de 50-99 kişi çalıştıranlar mecburi bireysel emeklilik sistemine katılmış olacaklar.

Otomatik katılıma ait istatistiki verilere bakarsak eğer mart ayı itibariyle 794 bin kişi sisteme katıldı ve bu sisteme ait fon tutarı 89 milyon TL oldu.
Can Bayram

Can Bayram

Blogger tarafından desteklenmektedir.