Yeni Haberler
recent

Vergi İndirimi Hesaplaması - İndirim Kabul Edildi

Vergi İndirimi Kabul Edildi!
Kanun teklifinde yer alan Gelir vergisi kanunu ile yapılan düzenleme ve değişiklik ile ilk 4 maddede yer alan ve bu kapsamda vergilerde yüzde 5 indirim de kabul edildi. Böylece bu teklifle vergiye uyumlu mükelleflere vergi indirimi dönemi başlamış oldu.
vergi tasarrufu

Bu kanun ile bankacılık, finans, sigortacılık alanında faaliyet gösterenler ile ticari, mesleki, zirai faaliyet gösterenlerden gelir vergisi mükellefi olanlar belirlenen şartları yerine getirmeleri ile birlikte yıllık gelirlerinin üzerinden hesaplanan vergiden yüzde 5 indirim yapılacak.

Hesaplanan indirim tutarı gelir veya kurumlar vergisi ne olursa olsun 1 milyon TL'yi geçemeyecek.

Gelir vergisi mükelleflerinin yararlanacağı indirim beyan edilen kazançların toplam gelir vergisi matrahı içerisindeki oranı dikkate alınarak hesaplanan gelir vergisine bakılarak tespit edilecek.

Vergi indiriminin yapılabilmesi için gelir beyanının verildiği tarihten itibaren vergi cezaları dahil 1000 TL üzerinde vadesi geçmiş borcu bulunmaması şartı aranacak.

İnşaat sektörüne dahil ise, inşa edilen konut ve işyerlerinin şatış bedelinin yurt dışından getirilen döviz ile ödenmesi şartı ile kanuni ve iş merkezi Türkiye'de olmayan bir iş yeri vasıtasıyla Türkiye'de kazanç elde etmeyen kurumlara ilk satışı katma değer vergisinden istisna olacak.
Can Bayram

Can Bayram

Blogger tarafından desteklenmektedir.