Yeni Haberler
recent

Türkiye'de 2019'daki 5 Mega Proje

2019'da 5 Büyük Proje
2019 yılında tamamlanacak olan 5 büyük proje ile ekonomiye 2 milyon kişi istihdam edilerek oldukça büyük bir katkı sağlanacak. Bakan Eroğlu'nun açıkladığı 5 büyük projenin 48 ili kapsayacağı ve 137 milyar Dolarlık yatırımla gerçekleşeceği belirtildi.
ekonomi dünyası

Bakan Eroğlu yapılacak olan bu büyük projelerle her yıl ekonomiye 42 milyar Dolarlık bir katkı sağlanacağı ve söz konusu projelerin yapıldığı bölgelerde içme suyu sorunlarının da çözüleceğini açıkladı.

Ayrıca bu projelerle 38 milyar kw'lık enerji üretimi sağlanacağı açıklandı.

İşte o 5 büyük proje;

GAP (GüneyDoğu Anadolu Projesi) : GAP tamamlandığında ekonomiye 5 milyar dolarlık katkı yapacak ve 1,2 milyon kişiye de iş imkanı sağlayacak.

DAP (Doğu Anadolu Projesi) : 130 HES inşa edilerek enerji üretimi yapılacak tesislerde 890 bin kişiye istihdam sağlanacak.

EGEGEP (Ege Geliştirme Projesi) : 28 milyar dolarlık yatırım ile elektrik üretiminde ege bölgesi de önemli bir bölge olacak.

KOP (Konya Ovası Projesi) : 5 milyon dekar alan ormancılık faaliyetlerinde kullanılacak. 415 milyon fidan toprakla buluşacak. 32 HES yapılarak 3,1 milyar kw'lık elektrik üretimi sağlanacak.

AKDENİZGEP (Akdeniz Geliştirme Projesi) : 5 milyon dekar alan sulanmaya ve zirai faaliyetlere açılacak. Ayrıca 138 HES inşa edilerek 13 milyar kw elektrik üretilecek.

Bu büyük projelerle hem ekonomiye büyük katkı sağlanacak hem de elektrik üretiminde temiz yenilenebilir enerji kullanımı artırılarak kendimize yeten bir ülke olma yolunda adımlarımızı sıklaştırmış olacağız.
Can Bayram

Can Bayram

Blogger tarafından desteklenmektedir.