Yeni Haberler
recent

Türkiye İçin Milyon Dolarlık Hamle!

Türkiye'ye Milyon Dolarlık Hamle!
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaptığı ziyaret ile Madagaskar, Tanzanya, Mozambik üçlüsüne milyon dolarlık ekonomik yatırımların önü açıldı. Toplantıya katılan iş adamları 71 iş bağlamış durumda.
türkiye ekonomik hamle

Kara kıtada Türkiye ilgisi hızla artmakta. Tanzanya, Mozambik ve Madagaskar'a yapılan ziyaret ve yapılan ekonomik yatırımlar da bunun en büyük göstergesi. Türkiye bu ülkelerde enerji, tarım, ulaşım ve lojistik, sağlık, turizm, altyapı ve konut sektörlerinde oldukça yüksek rakamlarla iş yapacak.

Bu sayılan ülkelerden toplam 2037 firma Türk iş adamlarına yoğun ilgi gösterdi. Türkiye tarafından yapılan Afrika açılımı ile bu bölgede bulunan ülkelerin altyapı sistemleri oldukça gelişmiş oluyor. Ayrıca kıtanın gelişimine de yardım sağlamış oluyor.

Türkiye'nin Afrika'daki iş anlaşmalarına bakacak olursak Mozambik'te 5 yılda 5000 konut ve Avm yapılması öngörülüyor. Ayrıca çimento alanında Türkiye'nin 48 milyon dolarlık ihracatının da önü açılmış oluyor.

Türkiye Afrika'ya tarım makineleri de satacak. 7 firma ile prensipte anlaşıldı.

Ayrıca Türkiye Tanzaya'da yapılacak olan demiryolunun 200 km'sini kendisi yapacak. 2 senede tamamlanması öngörülen projenin Türk kısmı 1 milyon Dolar'a mal olacak.

Bunun yanı sıra Türk Hava Yolları ile Tanzanya hava yolları da anlaşma sağladı. 

Türkiye bu Afrika açılımı ile ekonomik açıdan hızlı bir yol kat edebilir. Bu ziyaret ile hammadde ihracatının önü açıldı.


Can Bayram

Can Bayram

Blogger tarafından desteklenmektedir.