Yeni Haberler
recent

Büyükannelere Maaş Projesi ve Emekli Maaşı

Büyükannelere Maaş Projesi Ne Zaman ve Ne Kadar?
emekli promosyonu

Çalışma ve sosyal güvenlik bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun açıkladığı büyükanneler için maaş projesi çarşamba günü imzalanacak. Bakan yaptığı açıklamada kadınların iş hayatındaki kayıplarını en aza indirgemek ve 2016'da çocuğu olan anne babalar için istihdam kaybını önlemenin hedeflendiği projenin 5-6 ilde pilot uygulama olarak başlatılacağı belirtildi.

Bakan Müezzinoğlu ayrıca 1,5 milyon kişiye istihdam sağlayabilecek başka bir proje içinde çalışmalar yürütüldüğü belirtti. Pazartesi günü bakanlar kurulunda görüşülecek olan bu proje dahilinde özel sektörün yükünü hafifletecek stratejiler geliştirilmeye çalışıldığını belirtti.

Büyükannelere maaş projesi ise 5-6 ilde 1 yıllık süre ile uygulanacak. Eğer uygulama başarılı bir şekilde sürdürülebilirse devam edebilecek fakat bu 1 yıllık pilot uygulama 5-6 ilde 1000 aile ile sınırlandırılmış durumda.

Buna göre 1000 aileye 6 milyon TL maliyet ile başlanacak büyükannelere maaş projesi, başarılı bulunursa 7000 aile için 45 milyon TL maliyete ulaşacak. 

Çarşamba günü belli olacak olan büyükannelere maaş projesi birçok kadın için önemli bir fırsat olmakta. Çalışma bakanı yaptığı açıklamada yarı zamanlı çalışmak zorunda kalan kadınlar için yapılan bu çalışmanın kamu ve özel sektörde ekonomide kadın istihdamında kaybı azaltıp, kadın istihdamını arttırmaya yönelik bu projenin ekonomik açıdan Türkiye'ye yararlı bir proje olduğunu belirtti.

Anneannelere ve babaannelere verilecek olan maaş tam belli olmamakla birlikte öngörülen maaşın miktarı 600 TL olduğu belirtildi.
Can Bayram

Can Bayram

Blogger tarafından desteklenmektedir.