Yeni Haberler
recent

Kosgeb Hibe ve Faizsiz Kredi Şartları Nelerdir?

Kosgeb Hibe ve Faizsiz Kredi Şartları Nelerdir?
Yeni iş fikri olan kişilerin çokça sorduğu sorulardan biri de "Kosgeb hibe kredisi nasıl alabilirim?" oluyor. Kosgeb'ten siz de hibe desteği alabilirsiniz ve planladığınız işi gerçekleştirebilirsiniz fakat bunun için belli bazı kriterleri yerine getirmeniz gerekmektedir. 

Peki, Kosgeb hibe ve faizsiz kredi nasıl alınır, şartları nelerdir? Yazımızda bu soruları yanıtlayacağız.


Kosgeb Hibe Kredisi Nedir?

Ülkemizde markalaşma sürecinin desteklenmesi, işletmeler arası rekabetin arttırılması amacıyla Kosgeb ( Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme İdaresi Başkanlığı) kurulmuştur. 

Girişimcilik desteği ile 50 Bin TL'ye kadar hibe kredisi alınabilir ve 100 Bin TL'ye kadar da faizsiz kredi kullanılabilmektedir.

Kosgeb Hibe Kredisi Nasıl Alınır?

Hibe kredisini almak için ilk olarak kayıt yaptırılması gerekmektedir. Kosgeb resmi sitesinden kaydınızı kolayca yapabilirsiniz. Daha sonra ise Kosgeb tarafından ücretsiz verilen girişimcilik eğitimi almalısınız. Bu eğitim 70 saati aşmaz ve eğitim sonunda başarılı olmanız durumunda girişimcilik sertifikası almaya hak kazanırsınız.

Bu aşamadan sonra iş planınızı Kosgeb'e sunmanız gerekmektedir. İş planınızın kaliteli ve anlaşılabilir olması hibe almanız için gereken en önemli kriterdir.

Kosgeb İş Planı Hazırlama

İş planını hazırlarken dikkat etmeniz gereken birçok faktör bulunmaktadır. Kosgeb iş planı hazırlarken dikkat edilmesi gerekenler;
1- Genel Bilgiler
2- Girişimcinin varsa ortakların ve işletmenin özellikleri
3- Pazar bilgisi ve Pazarlama Planının Oluşturulması
4- Üretim Planı
5- Yönetim Planı
6- Finansal Plan
7- Talep edilen Kosgeb desteği

İş planı hazırlarken kuracağınız işi iyi tanımlamalısınız. Bu sizin Kosgeb hibe desteği almanızı önemli ölçüde kolaylaştıracaktır. Planlama yapıldıktan sonra Kosgeb Hibe Kredisine başvuruda bulunun. Kredi onayı titiz bir inceleme sonrası size bildirilecektir.
Can Bayram

Can Bayram

Blogger tarafından desteklenmektedir.