Yeni Haberler
recent

Devlet Destekli Çeyiz Hesabı 2016

Devlet destekli çeyiz hesabı 2016
Çeyiz hesabı evlenmek isteyen gençlerin birikim yapmaları amacıyla ve evlilik dönemlerinde bu birikime devlet katkısının eklendiği bir uygulamadır. Bakanlar kurulu tarafından imzalanan ve yürürlüğe giren çeyiz hesabı devlet katkısı yönetmeliği ile 16 Aralık 2015 tarihinden itibaren 18 yaşından büyük, 24 yaşını doldurmamış her vatandaş çeyiz hesabı açabilmektedir. Hükümetin vaatlerinden biri olan bu hesap ile yüzde 20'lere varan devlet desteğinden yararlanabilirsiniz. İlk olarak "çeyiz hesabı nasıl açılır?" bahsedelim. Çeyiz hesabını T.C vatandaşı ve mavi kart sahibi, 24 yaşını geçmemiş bireyler açtırabilmektedir. Bu hesap bankalar tarafından vadeli mevduat hesabı niteliğinde açılmaktadır. Peki çeyiz hesabı açma şartları nelerdir?

Devlet katkılı çeyiz hesabı açan bankaların genel olarak faiz oranları farklı olsa da devlet desteği oranı değişmemektedir. Devlet katkısına hak kazanabilmek için belli koşulları yerine getirmek gereklidir. Bu şartlar ise;

1. 18 yaşından büyük olmak, 24 yaşını doldurmamış olmak,

2.18 yaşından küçükler için veli tarafından hesap açılabilir,

3. Uygulamadan devlet desteği alabilmek için en az 3 yıl ödeme yapmak gerekmektedir.

4. Ödemeler aylık ve 3 aylık periyotlar şeklinde gerçekleşmektedir. İstediğiniz ödeme planını bütçenize göre seçebilirsiniz.

5. Çeyiz hesabı TL cinsinden vadeli mevduat hesabı olarak açılmaktadır.

6. Devlet katkısından yararlanabilmek için 27 yaşını bitirmeden ilk evliliğin yapılmış olması gerekir.

7. Evlilik tarihinden sonraki 6 ay içerisinde aile cüzdanı ile çeyiz hesabı açan bankalara müracaat edilerek devlet katkısı hak edilir.

8. Evlenecek çiftler ortak olarak bir hesap açamamaktadır. Fakat çiftlerin her biri kendi adına birer hesap açabilmektedir.

9. Aylık ödeme planını seçen kişiler hesaba en az 100 TL, en fazla 1000 TL yatırabilmektedir. Ödemesini 3 aylık yapacak olanlar ise minimum 300 TL, maksimum 3000 TL yatırabilmekteler,

10. Çeyiz hesabı devlet katkısı yatırılan tutar ve süre ne olursa olsun 5000 TL'yi geçememektedir.

11. Devlet desteği 3-4 yıl sistemde kalanlar için yüzde 10, 4-5 yıl kalanlar için yüzde 15, 5 yıl ve daha fazlası için yüzde 20'dir.

Çeyiz hesabı devlet katkısı hangi koşullarda sona erer? 

Çeyiz hesabı devlet katkısı hakkınızı belli durumlarda kaybedebilirsiniz. Buna göre eğer aylık ödeme planını tercih etmiş bir birey 12 aylık süreçte 3'ten çok ödemeyi aksatırsa, 3 aylık ödeme planı içerisinde ise birden fazla ödeme aksatılırsa devlet katkısı ödenmez. Ayrıca çeyiz hesabından bir dönem içerisinde 2 defadan çok para çekilmesi ve bir sonraki dönemde ödenmesi gereken tutarın gerekli tutardan az olması durumunda da devlet katkısı ödenmez.

Çeyiz Hesabı Açan Bankalar

Bankaların çeyiz hesabı faiz oranları değişiklik göstermektedir. Bu hesabı açan bankalar ise;
DenizBank, Yapı Kredi, İş Bankası, Ziraat Bankası, Vakıfbank, Garanti Bankası, Akbank, Halkbank, TEB, katılım bankalarıdır.

Devlet katkısı haricinde hesabınızdan faiz getirisi sağlayabilirsiniz. Bankaların belirlemiş olduğu çeyiz hesabı faizi net karı her yıl anaparaya eklenmektedir. Fakat unutmayın ki çeyiz hesabınızdan yılda 2 defadan fazla para çekilemiyor.


Can Bayram

Can Bayram

Blogger tarafından desteklenmektedir.