Yeni Haberler
recent

Avrupa'nın Dev Bankaları Küçülüyor

Avrupa'nın Dev Bankaları Küçülüyor
İtalya'nın en büyük bankalarından UniCredit, son yıllardaki küresel krizin ardından kötü performans göstermekte ve piyasa değeri de Ocak ayından beri düşmektedir. Avrupa bankacılığı genel olarak zor durumda ve hisselerinde ciddi kayıplar yaşanıyor. 

UniCredit'ten hariç Almanya'nın dev bankası Deutsche Bank, İsviçre'nin Credit Suisse bankaları da zor durumda. Kriz döneminde sermaye yeterliliklerinde azalmalar yaşayan, sermaye arttırımında zorlanan bu bankalar mevcut durumları kritik olmasa da bu yıl beklenen performansın gösterilemediği konusunda çoğu ekonomist hemfikir. 

Ayrıca UniCredit Bankası şuan için ülkemizdeki Yapı Kredi Bankası'nın ortağı durumunda ve bu bankadaki hisselerini satmak istediği ile ilgili söylentiler gündemde. Bugün itibariyle haberlerin de etkisi ile birlikte Yapı Kredi Bankası'nın hisseleri yüzde 3 düştü. 

Teb Yatırımın konuyla ilgili verdiği bilgilere göre ise UniCredit eğer bu hisseleri satmak istiyorsa ilk olarak Koç Finansal Hizmetler'e teklifin yapılması gerektiği belirtiliyor. Bu satış haberlerinin kaynağı ise Yapı Kredi'nin son yıllarda düşük özsermaye karlılığı göstermesi olarak yorumlamak da mümkün.
Can Bayram

Can Bayram

Blogger tarafından desteklenmektedir.