Yeni Haberler
recent

VEFAT EDEN KİŞİNİN KREDİ BORCUNA NE OLUR?

VEFAT EDEN KİŞİNİN KREDİ BORCUNA NE OLUR?


Kredi kartı veya kredi borcu olan kişilerin vefatı sonucunda izlenecek yol, kişinin kullandığı ürün paketinde hayat sigortası yapıp yapmadığına göre değişmektedir. Eğer kişi kullandığı ürün için hayat sigortası yapmışsa, kişi vefat etmesi durumunda banka borcu sigorta poliçesi tarafından karşılanır. Hayat sigortası ile vefat eden kişinin yakınlarına borç yansıtılması gibi bir durum oluşmaz.

Fakat kredi veya kredi kartı kullanırken hayat sigortası yapılmaması durumunda vefat eden kişinin mirasçılarına bu borç kalır. Mirasçılara mal varlığı mirası kalması gibi borçlar da miras kalmış olur. Eğer mirasçılar reddi miras yapar ise yani vefat eden kişinin mal varlığından vazgeçerse borcundan da sorumlu tutulmaz.

Reddi miras yasal bir süreçtir. Bazı durumlarda örneğin kişinin borca batmış bir durumda vefat etmesi gibi, reddi miras yapılmasa bile borçtan sorumlu tutulmayabilir. Tek önemli kaide mirasçının vefat eden kişiden hiçbir şekilde menfaat sağlamamış olması gerekir ki borçtan sorumlu tutulmasın.Can Bayram

Can Bayram

Blogger tarafından desteklenmektedir.