Yeni Haberler
recent

Kredi Kartı Yasal Takip Süreci Nedir? Süreç Nasıl İşler?

                        


İyi bir bütçe düzenlemesi yapamayarak kredi kartı borcumuzu düzenli ödeyemediğimiz zaman borcumuz yüzünden yasal takip sürecine girebiliriz. Ülkemizde bu durum çok daha fazla yaşanmaktadır.

Kişi başına düşen kredi kartı borcu sıralamasında Avrupa'da üst sıralarda yer alıyoruz. 

Yeni yasal düzenleme ile artık 3 dönem üst üste kredi kartınızın asgari ödemesini yapmamanız halinde borcunuzu 30 gün içinde ödemeniz gerekir. Bu tarihten sonra 5 ay daha kredi kartınızın borcunu ödemezseniz yasal takip sürecine girmiş olursunuz ve borcunuz avukata devredilir. 

Yasal takip sürecine girdiğinizde avukat masrafları da borcunuza eklenmiş olur. Ayrıca 5 yıl boyunca kara listede kalırsınız ve bankaların hiçbirinde kredi veya kredi kartı alamazsanız. 

Her avukata verilen borç yasal takip sürecine girildiği anlamına gelmeyebilir. Avukat tarafından aranarak borcun ödenmesi istenir. Eğer borcunuzu bu dönemde ödeyebilirseniz avukat dosya açmaz ve sadece gecikmeli bir ödeme adı altında kredi kartı borcunuz tahsil edilir. Böylece kredi notunuz bu durumdan çok etkilenmemiş olur.

Ülkemizde kredi kartı kullanımının artmasıyla yeterli bilinçli bilgilendirme olmadığından borcunuzu düzenli takip edip, kredi notunuzun olumsuz etkilenmesini engellemelisiniz.
Can Bayram

Can Bayram

Blogger tarafından desteklenmektedir.