Yeni Haberler
recent

Kredi Dosya Masraflarının Geri Alınması

Bankalar kredi kullanan kişilerden yasal geçerliliği olmamasına rağmen dosya masrafı almaktadır. Birçok itiraz sonucunda dosya masraf tutarını geri alanlar bulunsa da bankalar dosya masrafları iadesini yokuşa sürmeye devam etmektedir. Özellikle dosya masrafı itirazı için başvurulduğunda banka bu
başvuruyu kabul etmemektedir. Bunun nedeni dosya masrafını almak isteyen tüketici sayısıdır.

Kredi Dosya Masrafı Nasıl Alınır?

Dosya masrafını geri alabilmeniz için öncelikle elinizde dekontunuz olmalıdır. Eğer dekontunuz yoksa internet şubenizden veya bankanızdan dekontunuzu tekrar çıkartmak için istekte bulunmalısınız. 

Aldığınız dekont ile birlikte bir dilekçe doldurarak bankaya müracaat etmelisiniz. Kredi dosya masrafı iadesi dilekçe örneğini internet üzerinden bulabilirsiniz. Verdiğiniz dilekçe banka tarafından reddedilecektir. 

Bu red cevabıyla birlikte bulunduğunuz yerin tüketici hakem heyetine dilekçe vererek dosya masraf iadenizi istemelisiniz.

Kredi Dosya Masrafı İadesi Ne Kadar Sürer?

Tüketici hakem heyetine başvurmanızla birlikte, 3-6 ay sürdüğü söylense de bu yoğunluk ile değişmektedir. Tüketici hakem heyetine başvuruların çok yoğun olmasından dolayı başvurunuzun işleme alınması dahi 3 ile 6 ay arası sürebilmektedir.

Dosya masrafının geçerli bir dayanağı olmadığından dolayı mutlaka başvuruda bulunarak ödediğiniz tutarı geri almalısınız. Ayrıca tüketici heyetinin başvurunuz sonucu kararı, özel bir durum olmadığı sürece iade yönündedir.

Can Bayram

Can Bayram

Blogger tarafından desteklenmektedir.