Yeni Haberler
recent

KARA LİSTEDEN NASIL ÇIKILIR?

KARA LİSTEDEN NASIL ÇIKILIR?

Kara liste, bankalara borcunu ödemeyen kişilerin kayıt altında tutulduğu ve belirli bir süre kredi veya kredi kartı kullanımını bu kişilere kısıtlanması olarak tabir edilebilir. Kara liste Merkez Bankası tarafından kayıt altına alınır ve belirli dönemlerde af ile kara listede olanların ismi silinebilir. 

Fakat her banka kara liste kaydını elinde tutar ve kendi yaptırımlarını uygular. Bunun nedeni vatandaşlara kullandıkları kredi veya kredi kartlarının geri ödemesi için bir yaptırım gerekliliğidir.

Kara Liste Sorgulama

Borcunu ödemeyerek yasal takibe düşen kişiler otomatik olarak kara listeye düşer. Kara listede olup olmadığını öğrenmek için Türkiye Bankalar Birliği İnternet sayfasına giderek sorgulama yapabilirsiniz. Bireysel kullanıcılar için ilk sorgulama raporu ücretsiz olarak verilmektedir.

Kara listede olan kişi en az 3 yıl boyunca bankanın kredi veya kredi kartı ürünlerini kullanamaz. Bu süreye etki eden başka bir faktör ise kara listede bulunduğunuz süre zarfında yaptığınız kredi, kredi kartı başvurularıdır. Ne kadar sık başvurursanız kara listede kalma süreniz o kadar uzayabilir.

İnternette gezinen kara listedekilere kredi çıkarılır tarzındaki haberler kandırmaya yönelik ilanlardır, itibar etmeyiniz.

 


Can Bayram

Can Bayram

Blogger tarafından desteklenmektedir.