Yeni Haberler
recent

Kara Listedekiler Kredi Alabilir Mi?

Kara listede olan kişi hemen hemen tüm bankaların yaptırımlarına maruz kalmış oluyor ve hiçbir şekilde bankaların kredili ürünlerini kullanamıyor. Bankalar kredi verirken öncelikli olarak kredi notuna baktıklarından dolayı, düşük kredi notuna sahip kişiler kredi
çekemiyorlar. 

Kara Liste Affı Nedir?

Belli dönemlerde Merkez Bankasının kararıyla ödemesini yapmadığı için yasal takibe düşüp kara listede olan kişilere af çıkar. Böylece kara listeden isimleri silinmiş olur. Fakat bankalar kara listedeki kişilerin geçmişlerini kendi datalarında tutmaya devam ederler. Yasal takip yüzünden kara listede olan kişilerin kredi notları eksi olarak gözükür. Yani diptedir.

Kara listeye düşen kişi 5 yıl boyunca bankaların kredili ürünlerinden yararlanamaz. Fakat deneyebileceğiniz birkaç yöntem vardır. Daha önce örnekleri bulunduğundan dolayı sizin deneyebileceğiniz kredi alma yöntemlerinden biri de, borcunuzu ödemediğiniz banka yerine başka bir bankaya kredi başvurusunda bulunmak kredi alma şansınızı yükseltebilir.

Bankaların veri alanı her ne kadar birbirine bağlı olsa da karar, o bankanın kendisine aittir. Bu yüzden yasal takibe düştüğünüz bankadan olumsuz karar çok daha hızlı çıkacaktır. Bu şekilde başvurular bile Merkez Bankasının affından sonra denenebilecek yöntemlerdir.

Can Bayram

Can Bayram

Blogger tarafından desteklenmektedir.