Yeni Haberler
recent

İPOTEKLİ KREDİ NEDİR? NASIL ALINIR?

İPOTEKLİ KREDİ NEDİR? NASIL ALINIR?

İpotekli kredi, bankaların belli bir teminat gösterilmesi koşuluyla kullandırdığı yüksek meblağlardaki kredi paketleridir. İpotek göstererek çok daha kolay kredi alınabilmektedir. Fakat kredinizi geri ödemediğinizde banka teminat üzerinden alacağını tahsil edeceği için risk içermektedir. Gösterilecek ipoteğin değerli, kolay paraya çevrilebilme potansiyeli olan bir ipotek olmalıdır.

İpotekli kredilerin olumsuz yanı ise, ipotek konulacak olan taşınmazların tapusunun üzerine ipotek koyma ücreti alınması ve kredi borcunuzun bitmesinin ardından ipotek yazısı kaldırma ücreti gibi ek masrafları vardır.

Bunların dışında ipotekli kredi kullandırma koşulları normal kredi şartlarıyla aynıdır. İpotekli kredi ile düşük kredi notu olan kişiler daha kolay kredi alabilirler.

Bankalar genelde ipotekli kredileri uzun vade ve yüksek miktarlı olarak verirler. Başvurunuzun onaylanması durumunda verilecek teminata eksper yollanır ve teminatınızın değeri belirlenir. Tanımlanan değerin yarısına kadar kredi verilir.

İpotekli bireysel krediler 36 ay vadeye kadar verilebilir. Fakat teminat konut olursa 10 yıl vadeye kadar kredi kullanabilirsiniz.Can Bayram

Can Bayram

Blogger tarafından desteklenmektedir.