Yeni Haberler
recent

Gelir Belgesi Olmadan Kredi Kartı Alınabilir Mi?

Kredi kartı veya kredi başvurularında bankaların sizden istediği evraklar arasında gelir belgesi (maaş bordrosu) bulunmaktadır. Maaş bordrosu kişinin çalıştığını ve düzenli bir aylık gelirinin olduğunu gösteren bir belgedir. Bankalar kredi veya kredi kartını düzenli aylık geliri olan yani gelir belgesi olan kişilere vermektedir. 


Gelir belgesi olmayan kişiye bazı özel durumlar dışında kredi kartı verilmez. Bu özel durumlardan biri de kişinin çalışmamasına rağmen kira vb. gibi ek geliri olduğunu belgeleyenlere kredi kartı verilir. 

Kredi notu düşük olup, işe yeni girmiş biri düşük limitli kredi kartı alabilir. Yani bankaların kredi kartı verme kriterlerinin başında kişinin aylık belli bir gelirinin olması vardır. Fakat düşük limitli olsa dahi gelir belgesi olmayanlara kredi kartı bankalar tarafından kullandırılmıyor.


Gelir Belgesiz Kredi Kartı Veren Bankalar

Her ne kadar kredi kartı başvurusunun rededilmesinin ana nedeni gelir belgesi olmayışı olsa da, bazı bankalar gelir belgesi sormadan kredi kartı vermeye başladı. Son dönemlerde sıklaşan bu kampanyalar ile bazı bankalar bu uygulamayı başlattı. Özellikle internet üzerinden yapılan başvurularda gelir belgesi şartı aranmayabiliyor. Ülkemizde Finanbank genellikle müşterilerine gelir belgesiz kredi kartı verebiliyor.
Can Bayram

Can Bayram

Blogger tarafından desteklenmektedir.