Yeni Haberler
recent

Çeyiz Hesabı Nedir? Nasıl Açılır?

Çeyiz Hesabı Nedir? Nasıl Açılır?

Çeyiz hesabı, şeçim vaadleri arasındaydı ve 16 Nisan'da uygulamaya geçecek. Çeyiz hesabıyla evlilik teşvik edilecek olup, bankalarda mevduat hesabı açılarak en az 3 yıl boyunca düzenli ödeme yapılarak, 4 yıldan az yatıranlar yüzde
10, 4-5 yıl arasında ödeme yapanlar yüzde 15, 5 yıl ve üzeri ödeme yapanlar yüzde 20 katkı payı alacaklar.

Çeyiz Hesabı Şartları

Çeyiz hesabı şartları arasında, katılan kişiler 27 yaşından önce ilk evliliğini yapması, aylık ödeme seçeneği seçilmişse üç aydan fazla ödemelerini aksatmaması eğer 3 aylık ödeme planı seçilmişse bir dönemden fazla ödemesini aksatmaması gerekmekte.

Çeyiz Hesabı Ödemeleri Nasıl Yapılır?

Çeyiz hesabı ödemeleri aylık ödeme planında en az 100 TL, 3 aylık ödeme planında ise 1000 TL'dir. 3 aylık ödeme planında ise limitlerin üç katı geçerlidir. Çeyiz hesabında en fazla 2 defa çekim hakkı bulunmaktadır.

Çeyiz Hesabı Açan Bankalar Hangileri?

Tüm bankalar çeyiz hesabı uygulamasına geçmiştir. İstediğiniz bir bankadan çeyiz hesabı açarak birikimlerinize başlayabilirsiniz.

Çeyiz hesabında 27 yaşına gelmeden evlenme şartı arandığından başvuran kişi evlendikten 6 ay sonraya kadar ilk evliliği olduğuna dair belge ve aile cüzdanı ile bankaya başvurarak hesabına aktarım yapılmasını istemelidir.


 

Can Bayram

Can Bayram

Blogger tarafından desteklenmektedir.