Yeni Haberler
recent

Birikim Yapmanın 5 Farklı Yolu

Para biriktirmek ve birikimleriniz yatırım araçlarında değerlendirerek geleceğinizi garanti altına alabilirsiniz. Çoğu kişi kısa zamanda büyük meblağlar peşinde koşarken siz birikiminizi sağlam yöntemlerle yaparak geleceğe yatırım yapabilirsiniz. Hayal dünyasında yaşamaktansa birikiminize şimdi başlayarak
adımlarınızı yere daha sağlam basabilirsiniz. Gelirinizi etkili bir biçimde arttırmak için düzenli bir şekilde para biriktirmeli ve aktif bir bütçe planı uygulamalısınız.

Birikim yapma yöntemlerini paylaşmadan önce, para biriktirmek için kendinize inanmalı, kararınızı sürdürmeli ve bahanelerden kurtulmalısınız.

1- Gelir Ve Giderlerinizi Yönetin

Düzenli birikim yapmak için gelir ve gider tablosu hazırlayın. Bir ay boyunca gereksiz giderlerinizin farkına varın. Fatura vb. gibi düzenli ödemelerinizi hesaplayın. Gelirinizle giderinizi karşılaştırın, tasarrufa başlayın.

2- Aylık Harcamalarınızı Azaltın

Zorunlu harcamalarınız haricindeki harcamalarınızda tasarrufa gidin. Doğalgaz, elektrik, su, internet, telefon gibi giderlerinizi azaltmaya çalışın. Özellikle cep telefonu, internet faturalarınızı kontrol edin. Yüksek fatura ödüyorsanız diğer firma alternatiflerine göz atın.

3- Kredi Kartına Dikkat!

Kredi kartı harcamalarınızı kontrol altına alın. Kredi kartınızı düzenli olarak ödemezseniz tüm tasarruf planınızı can sıkıcı faizleriyle bozabilir. Bilinçli kredi kartı tüketicisi olmalısınız. Kredi kartınızdan çok sık taksit yapmamalı, aylık gelirinize göre harcama yapmalısınız. Hatta kredi kartına faiz ödememek için kredi kullanımına son vermeye çalışmalı ve borcunuzu kapatarak kredi kartı kullanımınızı sonlandırmaya çalışmalısınız.

4- Eğlence İçin Birikim Planınızı Bozmayın

Evet, eğlenmek herkesin hakkı fakat eğlence için yapılan harcamalar, en geniş harcamaları kapsamaktadır. Nasıl ve ne zaman harcadığınızı çok sonradan farkedebilirsiniz. Bütçenizi takip etmekte zorlanabilirsiniz. Bu yüzden birikim yapmak istiyorsanız eğlenceye ayırdığınız vakti azaltmalısınız.

5- Hedeflerinizi Kendinize Hatırlatın

Birikim yapma isteğini kendinizde bulamıyorsanız, kendinize, koyduğunuz hedefleri hatırlatın. Çünkü herşey sizde bitiyor. Almak istediğiniz bir araba veya bir evi düşünmek sizi daha da motive edebilir. Sonuçta birikim yapmamızın nedeni kendimize koyduğumuz, hayal ettiğimiz hedeflere ulaşmaktır.

Can Bayram

Can Bayram

Blogger tarafından desteklenmektedir.