Yeni Haberler
recent

TAŞERON İŞÇİ AÇIKLAMASI

TAŞERON İŞÇİ AÇIKLAMASIBaşbakan Ahmet Davutoğlu taşeron işçilerin aylardır beklediği açıklamayı dün yaptı. Başbakanın 720 bin taşeronun kadrolu olacağını müjdeledi. Peki taşeron işçiler ne zaman kadrolu olacak? İşçiler sınava girecek mi? Maaşları artacak mı? 

Taşeron işçiler özel sözleşmeli personel olarak il özel dairelerinde ve belediyelerde yardımcı iş kapsamında görev yapacaklar. 720 bin taşeron personel bundan yararlanacak.

Kadrolu olma Şartı

Kadrolu olmak için personelin 1 Kasım 2015'ten önce işe girmiş ve şuanda da çalışıyor olması gerekecek. 65 yaşını doldurmuş ve emekli olmuş kişiler bu düzenlemeden yararlanamayacak. Ayrıca tam zamanlı çalışan taşeron işçi bu düzenlemeden yararlanırkeni kısmi zamanlı çalışan işçiler bu düzenlemeden faydalanamayacak.

Taşeron personeline sınav var mı?

Taşeron personele sınav yapılacak. Kamuda kadroya alınacak kişinin 12 ay boyunca görev yapmış olması şartı aranacak. Geçici hizmetler bu düzenlemenin dışında kalacak. Kamu hizmeti yapabilmesi için gerekli bilgi ve donanımın personelde mevcut olup olmadığı sınavla belirlenecek. Kamuya geçiş için yapılacak bu sınavın ayrıntıları tasarıda belirlenecek.

Maaşlar ne kadar olacak?

Yasa çıktıktan bir ay sonra kapsama giren işçi talepte bulunacak. Kamu kurumları alınan talepleri değerlendirecek, güvenlik araştırması yapacak. Kamu kadrosuna geçen taşeron personel şuan aldıkları maaşın aynısını alacak. Personelin çalışma yeri, saati, çalıştığı kurum değişmeyecek.

Taşeron nedir? Asıl iş yardımcı iş nedir?

İşyerinde işin asıl iş mi, yardımcı iş mi olacağı iş kanununda belirtilmiştir. Bu kanuna göre alt işverene verilen iş mal ve hizmet üretiminin yardımcı işlerinde olmalı. Asıl işin bölüştürülerek alt iş verene verilmesi durumunda, alt işverenin bu işi ve işin gereğini yerine getirebilecek uzmanlıkta olmalıdır. Günümüz koşullarında asıl iş, yardımcı iş tanımı ayrıştırılamamaktadır. Çok sayıda işyerinde ayrım yapılmadan taşerona iş verilmektedir. İşyeri denetime tabi tutulduğunda ise işveren idari para cezası ödemektedir. Ayrıca taşeron personelinin bütün haklarından da sorumlu tutulmaktadır. Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun açıklamasında taşeron düzenlemesinde yardım iş-asıl iş ayrımının yapılmayacağını belirtti.Can Bayram

Can Bayram

Blogger tarafından desteklenmektedir.