Yeni Haberler
recent

RUSYA EKONOMİK KRİZİ DERİNLEŞİYOR MU?

RUSYA EKONOMİK KRİZİ DERİNLEŞİYOR MU?


Rusya ekonomik krizi Rusya'da giderek büyüyen ekonomik krizin sanılandan ve daha önceki ekonomik krizlerden daha farklı olduğu belirten Rusya maliye bakanı Siluanov, krizin daha uzun süreceğinin habercisi oldu. 

Rusya'daki ekonomik krizin bizi ilgilendiren yanı ise Türkiye'de ki ihracatın düşmesi, ihracat alacaklarının erimesi ve Rusya para birimi Ruble cinsinden yapılan sözleşmelerden vazgeçilmesidir. 

Rusya krizi petrol varil fiyatlarının düşmesi, Rublenin Dolar karşısında değer kaybetmesi Rusya'yı derinleşen krize sürükleyen etmenlerin başında geliyor. 

Türkiye için önemli bir pazar olan Rusya'da ki kriz Türkiye'de en çok hazır giyim ve gıda sektörüne zarar veriyor. Batı ülkelerinin Rusya'ya uyguladığı tedbirler ve kısıtlamalar da krizin etkisini arttıran etmenler arasında. 

Rusya bu etkiler karşısında 6.5 puan faiz arttırımına gitmesine rağmen bunun bir çözüm olması çok uzak bir ihtimal. Faiz arttırımı kararı enflasyona neden olacak. Rusya'da büyük projeleri olan Türk müteahhitler de bu etkilerin altında kalacak.

Merkez bankasının rezervleri 368,3 milyar dolar ve ülkedeki enflasyon 12,9 dur. Bu istatistiklere rağmen eski finans bakanı Kudrin sıkıntının iki yıldan fazla sürmeyeceğini ve pozitif değerlere tekrar geleceklerini belirtti. Bütçe açığını kapatmak için giderleri %10 azaltılması kararı alındı. Açığın kapanması için büyük devlet bankalarının özelleştirilmesi, Dolar kurunun sabitlenmesi gibi öneriler de çok tartışılır durumda. 


Başkan Putin'in Rublenin değer kaybetmesinin iyi yanlarının da olduğunu belirtti. Bu krizin yerli üreticinin rekabet gücünün artmasına yorumlanması ise moral konuşmaları olarak adlandırılabilir. Giderek derinleşen ekonomik ve siyasi sorunlarla boğuşan Rusya'da kriz devam ediyor. Rublenin değerinin petrole bağımlı olmasının yarattığı kafa karışıklığı sürüyor.   
Can Bayram

Can Bayram

Blogger tarafından desteklenmektedir.