Yeni Haberler
recent

MORTGAGE KRİZİ NEDİR? NASIL BAŞLADI?

MORTGAGE KRİZİ NEDİR? NASIL BAŞLADI?


Amerika Birleşik Devletler'inde yaşanan Mortgage krizinin başlangıcı, finans kuruluşlarının yüksek risk olarak adlandırdığı kredileri düşük gelirli tüketicilere yoğun bir biçimde kullandırmasıyla oluşmuştur.

Krizin Nedenleri

2003 yılından itibaren başlayan mortgage kredisi düşük gelirli kişilerin ev sahibi olması için kullanıma sunulmuştur. Konuk fiyatlarının yüksek olmasına karşın konut değerinin yüzde 100'ünden daha da yüksek meblağda kredi tüketicilere kullandırılması sonucu kriz patlak vermiştir.

Krizin başlaması ise FED'in faiz artırımına gitmesinden sonra oldu. Faiz artırımı emlak sektörünü durgunlaştırdı ve ev fiyatları düşmeye başladı. Düşen konut fiyatları yüzünden düşük gelirli kesim kredilerini ödemekte zorlanmaya başladılar.

Verdiği kredilerin geri ödemelerini alamayan finansman kurumları zor durumda kaldı. 10 trilyon Dolarlık Mortgage piyasası krize girmiş oldu.


Krizin Etkileri

Krizin Abd'de etkileri çok büyük oldu. Mortgage krizi küresel biçimde çoğu ülkeyi etkiledi. Ülkedeki bireysel yatırımcılar da emlak sektörüne yaptıkları yatırımları yüzünden birikimlerini, yatırımlarını kaybetti. Kontrolsüz gelişen mortgage piyasası kurumsal yatırımcıları da etkiledi.

Krizin Sonuçları

Mortgage krizi sonucunda finans, gayrimenkul, inşaat sektörü büyük yaralar aldı. 2008 yılında 13 banka battı. Batan bankaların toplam aktif büyüklüğü 175 milyar Doları aşıyordu. Yaşanan olaylar neticesinde yatırım bankacılığı askıya alındı.

Abd, mortgage krizi sonrası 700 milyar Dolarlık kurtarma paketini devreye soktu. Krizin Amerika Birleşik Devletleri ekonomisine maliyeti trilyon Dolar ile ifade edilmektedir.


Can Bayram

Can Bayram

Blogger tarafından desteklenmektedir.