Yeni Haberler
recent

KREDİ YAPILANDIRMA NEDİR? NASIL YAPILIR?

KREDİ YAPILANDIRMA NEDİR? NASIL YAPILIR?Daha önceden kullandığınız kredinizi geri ödemekte zorluk çekiyorsanız yada piyasa şartlarının ve bankaların faiz oranlarındaki değişiklik sizin için ödeme zorluğu yaratıyorsa kredi yapılandırma alternatifini deneyebilirsiniz. Fakat kredi yapılandırma konusunda bazı noktalara dikkat etmek gereklidir.

Kredi Yapılandırmada Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Yapılandırmak istediğiniz kredinin faizi eskisine oranla %25-30 
arasında oranla aşağıda değilse yapılandırma sizin için avantajdan çok dezavantajlı olabilir. Farklı bankalardan yapılacak kredi yapılandırma işlemlerinde bankaların uyguladığı faize dikkat edip karşılaştırmak gereklidir. Eğer 12 aydan daha uzun vadeli kredilerde ve 50 bin TL üzerindeki meblağlarda yapılandırma yapmak çok daha anlamlı olabilir.

Kredi Yapılandırma Hesaplama Nasıl Yapılır?

Kredi faiz oranı yüzde 0,96 olan 120 ay vadeli 200 bin TL'lik X bankasından krediniz olsun. Piyasa koşulları değişti ve artık aynı kredi koşullarında olmadığınızı düşündünüz ve kredinizi yapılandırmak istediniz. X bankasının aylık kredi taksidi 2.625 TL ve toplam ödemede 315.430,53 TL. 12 ay boyunca kredi ödemesini yaptığınızı varsayarsak ödediğiniz miktardan sonra kalan borcunuz anapara üzerinden 182.657.87 TL oluyor.

Y bankası ise 120 ay vadede 0,8 faiz oranıyla kredi veriyor. Kredi kapatma cezası ve masraflar dahilinde Y bankasına ödemeniz gereken tutar 295.600,32 TL, aylık taksit ise 2.158 TL olur. Böylece aradaki farktan 11.650 TL ve 1 yıldan fazla vade kazanmış olursunuz. 
Can Bayram

Can Bayram

Blogger tarafından desteklenmektedir.