Yeni Haberler
recent

KATILIM BANKASI NEDİR?

KATILIM BANKASI NEDİR? NASIL ÇALIŞIR?


Katılım bankası, yapılan yatırımlarda kar ve zarara katılma prensibine dayalı bir çalışma şekli olan bankaya verilen isimdir. Katılım bankaları topladıkları fonları çeşitli faizsiz işleyen yatırım araçlarında değerlendirir. Bunun sonucunda oluşan kar veya zararı tasarruf sahipleriyle paylaşırlar.

Klasik Bankalar İle Katılım Bankası Arasındaki Farklar

Klasik bankalar müşterilerinden başta belirlenen faizler neticesinde para toplar fakat katılım bankasında böyle bir taahhüt yoktur aksine anaparanın bile garantisi yoktur.

Katılım bankalarında nakit kredi sistemi de bulunmamaktadır. Ekonomik faaliyetler, faturalı mal alım satımı ve kayıtlı işlemler ile yapılmaktadır.

Katılım Bankası Neden Ortaya Çıktı?

Faiz hassasiyeti bulunan kişilerin bankaları kullanmalarının teşvik edilmesi, bu kişilerin finansal ihtiyaçlarının karşılanması ve tasarruflarının değerlendirilmesi için katılım bankaları kurulmuştur.

Türkiye'deki Katılım Bankaları

Türkiye'de Albaraka Türk öncü bankalardan biridir. Ayrıca ülkemizde katılım bankasının müşterisi olan azımsanamayacak bir kitle mevcut. Bu yüzden çeşitli yabancı bankalar ve ülkemizdeki bazı bankalar katılım bankası prensibine dayalı birimler kurma çalışmaları yapmaktadır. Ülkemizdeki insanların katılım bankasına olan eğilimleri izlenmektedir. Son olarak yakın zamanda katılım bankacılığı sistemi kuran Ziraat Bankası, Ziraat Katılım Bankası ile Türkiye'deki önemli bir kitlenin ihtiyaçlarını karşılamak için atılımda bulunmuştur.Can Bayram

Can Bayram

Blogger tarafından desteklenmektedir.