Yeni Haberler
recent

FACEBOOK'U SATIN ALMAYI DENEYEN 4 ŞİRKET

FACEBOOK'U SATIN ALMAYI DENEYEN 4 ŞİRKETFacebook şu an itibariyle dünyanın en büyük sosyal ağı. 4 şubat 2004'te Mark Zuckenberg tarafından kuruldu. İlk zamanlar thefacebook olan ismi sonradan değiştirilmiştir. Google'dan sonra dünyanın en çok ziyaret edilen sitesidir. 1,25 milyar kişi facebook aktif kullanıcısıdır. Peki bu kadar büyüyen Facebook'un bu büyüklüğe ulaşacağını öngören ve satın almayı deneyen şirketler hangileri?

Yahoo'nun Teklifi

Yahoo 2006 yılında Facebook'un potansiyelini farketti ve satın almak istedi. 1 milyar Dolarlık teklif verildi. Görüşmeler olumlu sürerken Yahoo'nun yılın ikinci çeyreğinde kötü giden verileri yüzünden teklifi 850 milyon Dolara çekmesi görüşmeleri sonlardırdı.

Aol 'in Teklifi

Aol facebook'u 2006 yılında satın almak istedi. Time Warner'a ortaklaşa olarak Facebook için 1 milyar Doların üstünde bir teklif yapmak istediğini söyledi fakat Time Warner bu isteği reddetti.

 Google'ın Teklifi

Google 2007 yılında Facebook'u satın almak istediğini dile getirdi. Yönetim kurulu da bu haberi doğruladı. Google'ın verdiği teklif 15 milyar Dolardı. Fakat görüşmeler olumlu sonuçlanmadı.

Microsoft'un Denemesi

Google ile Facebook'un birleşmesinden çekinen Microsoft Facebook'a teklif verdi. Daha sonra Mark Zuckenberg'in Facebook'u satmaya niyetli olmadığını anlayan Microsoft şirketin küçük hissedarı olmak istedi ve 267 milyon Dolar ile yüzde 1.6 oranında hisse satın almış oldu. 

Verilen teklifler ve satın alınan hisselerden sonra Facebook'un değeri çok yüksek meblağlara ulaştı. Satın almak amaçlı başka teklif gelmedi.

Can Bayram

Can Bayram

Blogger tarafından desteklenmektedir.