Yeni Haberler
recent

EMEKLİLERE ZAM

EMEKLİLERE ZAMEmekli olup kendi işini kuran kişilerin maaşlarından yapılan kesintiler nisan ayında kalkıyor. Emekli olduğu halde halen bağkur kapsamında çalışan kişiler de zam alacak. 

Sosyal güvenlik destek primi adı altında kesilen meblağ 10 şubat itibariyle kalkmış bulunuyor. Bu zam sayesinde emekliler 87 lira ile 380 lira arasında ekstra zamma kavuşacak. 

Şuanda en düşük emekli maaşı 874 lira fakat yapılan kesinti yüzünden emeklilerin eline geçen miktar 786 lira oluyordu. Bu kesintinin kaldırılmasıyla maaş emeklilere tam olarak verilmiş olacak. 

En yüksek emekli maaşı ise 3 bin 814 lira. Sosyal güvenlik destek primi nedeniyle yapılan %10'luk kesinti ile maaş 3 bin 431 lira olarak alınıyordu. Kesintinin kalkmasıyla tam maaş olan 3 bin 814 lira olarak alınmaya başlanacak. 10 şubatta resmi gazetede bildirilen kararla artık sosyal güvenlik destek primi emeklilerden alınmayacak. 

Bazı emeklilerden şubat ayı başında peşin olarak alınan primlerden dolayı mart ayında kesinti yapılmadı ve bazı emekliler mart ayında tam maaş aldı. Mart ayında tam maaş alamayanlar ise nisan ayında kesintisiz maaşlarına kavuşmuş olacaklar. 

Can Bayram

Can Bayram

Blogger tarafından desteklenmektedir.