Yeni Haberler
recent

BORSANIN ZENGİNLERİ

BORSANIN ZENGİNLERİ


Borsa İstanbul son aylarda çıkışta ve bunun arkasında bazı multi milyonerler var. Borsanın seyrini değiştiren ve perde arkasında kalmayı seven bu zenginler kimler? 

Borsa İstanbul'da bazı günler  milyon dolarlık işlem yapan milyonerler var. Bunlardan biri de "Herif" lakaplı bir fon yöneticisi. Herif'i ilk defa gündeme getiren Bloomberg'ti. Herif lakaplı yatırımcının kompleks formüllerden oluşan algoritma sistemi ile işlem yaptığı belirtiliyor. Bu gizemli kişinin Türkiye'de 1,5 milyar dolarlık bir yatırımı olduğu düşünülüyor. Habere göre bu gizemli yatırımcı Hintli bir fon yöneticisi. Bahsi geçen yatırımcı iki yıl ortaya çıktı. Bazı tanınmış Türk fon yöneticileri ise bu kişinin borsayı her yere çekebilecek potansiyele sahip olduğundan bahsediyor. Fakat bu gizemli kişinin tam olarak profili bilinmiyor. 


Yabancıların Borsa İstanbul'da İlgi Gösterdikleri Hisseler Hangileri?

2016 yılı gelişmekte olan ülkeler açısından ciddi bir sınav teşkil ediyor. Bu zamanlar da borsa piyasasındaki oynaklık had safhada. Hükümet de ekonomiyle ilgili birçok uyarıda bulunuyor şu sıralar. 

Küresel ekonomi baz alındığında ve bu küresel piyasadaki büyük oyuncuların durumunda da birçok belirsizlik sürüyor. Gelişmekte olan ülkelerden sermaye çıkışı geçen seneye göre azalmakla beraber toplamda 360 milyar dolar seviyelerinde seyrediyor. 

Artan küresel ekonomik kaygılar yüzünden hisse senetleri piyasasında satış baskıları yükselmekte. Fed faiz arttırımı ise küresel çapta büyüme tahminlerinin aşağıya çekilmesi ve Avrupa'daki bankacılık sistemlerine dair  kaygıların yaşanması piyasaları diken üstünde tutmaya yetiyor. 

Yabancıların yoğun ilgi gösterdikleri hisseler arasında başı Aselsan ve Logo yazılım çekiyor. Yabancılar tarafından yoğun ilgi gören bir başka şirket ise Netaş. Bu üç şirketin ortak özelliği ise teknoloji şirketi olmaları. Son yıllarda teknoloji şirketlerinin yaptığı ataklar sürekli gündem de kalmalarını sağlıyor ve bu da yabancı yatırımcıların dikkatini çekiyor. Logo yazılım, yazılım sektörün de şuan lider konumda ve hızlı büyüyen teknoloji şirketleri arasında yer alıyor. 

Diğer yabancılar tarafından ilgi gören hisseler arasında Arçelik, Tofaş, Ege Endüstri gibi şirketler bulunuyor. Tofaş karlılık ve büyüme analizlerinde öne çıkan ve 2016 yılında olumlu beklentileri olan bir şirket olarak göze çarpıyor. Ege Endüstri ise otomotiv yan sanayinde yer alıyor. Yükselen ivmesini sürekli koruyan Ege Endüstri de yabancı yatırımcı payı yüzde 20,6 oranlarında. Arçelik de listede dikkat ve ilgi çeken bir firma. Şirket beklentilerin üstünde net kar açıkladı ve 2016 yılı için olumlu sinyaller vermeye devam etmektedir. 

Yabancıların gündeminde olan başka bir konu ise petrol. Petrolde yaşanan düşüş nedeniyle Tüpraş'ın 2016 yılında yüksek temettü verimliliğiyle dikkat çekeceği bekleniyor. Hisseye yönelik beklentiler endeksin üzerinde olarak yorumlanıyor. Aygaz da ilgi gören hisselerden. Yabancıların hisse oranı bu hissede yüzde 26 seviyesinde.

Gayrimenkul şirketleri arasında ise İş Gayrimenkul'u görüyoruz. Yüzde 20'nin üzerinde yabancı payı olan İş Gayrimenkul için alım yönünde güçlü tavsiyeler var.
Can Bayram

Can Bayram

Blogger tarafından desteklenmektedir.