Yeni Haberler
recent

E-HACİZ NEDİR? NASIL DURDURULUR?

E-HACİZ NEDİR? NASIL DURDURULUR?Elektronik haciz uygulaması, anayasa gereğince borçlu mükelleflerle alakalı banka hesaplarına uygulanan haciz işlemidir.
E-haciz uygulamasıyla haciz işlemi daha kolay, hızlı ve masrafsız olması hedeflenmiştir.


E-Haciz Nasıl Uygulanır?

Kurumlara veya devlete borcu olan kişilere öncelikle uyarı mektubu gönderilir. Gönderilen uyarı mektubundan sonra verilen sürede borcunu taksitlendirmeye gitmeyen vatandaşların banka hesabı olup olmadığı araştırılır. Herhangi bir bankada mevduat hesabı veya maaş hesabı bulunanlar için elektronik tahsilat tebliği uygulanır.

Tebliğin yapılmasından sonra borçlu kişinin hesabının bulunduğu banka parasını bloke edip, alacaklı konumundaki vergi dairesine eft yapılır.


E-Haciz Nasıl Durdurulur?

Kendisine ödeme emri tebliğ edilen borçlu 7 gün içinde ödeme yaparsa e-haciz uygulanmaz.

Taksitlendirmeye veya yapılandırmaya gidilerek banka hesabındaki haciz kaldırılabilir fakat gayrimenkul ve araçlarınızdaki hacizler kalkmaz. 

E-haciz uygulamasıyla karşılaşılan problemler vardır. Vergi dairesinden alacaklı olan ve mahsup talebi olan mükelleflerin banka hesaplarına blokaj konulmaktadır. 

Ayrıca bazı bankalar elektronik hacizin geçerlilik süresi o an olması gerekip, ertesi gün otomatik olarak düşmesi gereken haczi durdurmaması, banka hesaplarının ticari olarak kullanılmasını önlemektedir.

E-haciz uygulamasında en önemli noktalardan biri de uygulamanın alt limitinin olmamasıdır. Çok küçük miktar bir borç bile hesabınıza haciz konulmasına neden olabilir. Gözden kaçırdığınız bu borç, hiç ummadığınız anda tadınızı kaçırabilir.

Can Bayram

Can Bayram

Blogger tarafından desteklenmektedir.