Yeni Haberler
recent

BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ NEDİR?

BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ NEDİR?

Kısa haliyle (BES) düzenli birikim yaparak emeklilik döneminde hayat standartlarınızı korumanız, daha rahat bir hayat yaşayabilmeniz amacıyla ve ihtiyaç duyacağınız ek harcamalarınızı karşılayabilmeniz için oluşturulan bir emeklilik sistemidir. 

Gönüllü katılıma dayalı bu sistem sosyal güvenlik sistemlerini tamamlayıcı bir emeklilik sistemidir. 

Devlet Katkısı

1 Ocak 2013'te başlayan yeni bireysel emeklilik sistemiyle daha da avantajlı bir duruma geçmiştir. Devlet tüm bireysel emekli katılımcılarına ödenen katkı payının %25'i oranında ek katkı veriyor. Örneğin hesabımıza 100 TL katkı payı yatırdığımızda devlet katkısından yararlanarak birikiminiz 125 TL olur. 

18 yaşını doldurmuş herkes bireysel emeklilik sistemine katılabilir ve devlet katkısından yaralanabilir. 

Bireysel Emeklilik Sisteminin Avantajları

Bireysel emeklilik sistemi şeffaf bir sistemdir. 
  • Hesaplarınız takasbankta tutulur ve bu hesaplarınızı, fon paylarınızı günlük olarak takip edebilirsiniz. 


  • Yeni uygulama ile eşini ve 18 yaşını doldurmuş çocuğunuz da devlet katkısından yararlanabilir.


  • Bireysel emeklilik sistemiyle oluşturduğunuz birikimi ileride çocuklarınızın eğitimi veya farklı ihtiyaçlarınız için kullanabilirsiniz. 


  • BES sistemi güvenli bir sistemdir. Fonların ve portföy yöneticilerinin faaliyetleri sermaye piyasası kurumunun denetimi altındadır. 


  • Ödeme periyodunu BES'te kendiniz belirlersiniz. Yıllık, 6 aylık, 3 aylık ve aylık olarak katkı payı ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.


  • Ara ödeme yapabilir veya ödemelerinize ara verebilirsiniz. Dilediğiniz zaman miktarını sizin belirleyeceğiniz ara ödemeler yapabilir veya senelik katkı payını belli bir ayda yatırıp devlet katkısından daha erken yararlanabilirsiniz.


  • Katkı payı tutarınızı kredi kartından veya banka hesabından düzenli olarak yatırabilirsiniz. Böylece düzenli tasarruf yapmış olursunuz. 

Bireysel emeklilik sisteminde birikimleriniz emeklilik yatırım fonlarında değerlendirilir. Emeklilik şirketleri tarafından kurulan bu fonlar portföy yönetim şirketleri tarafından yönetilir. Bu sayede diğer yatırım fonlarında olmayan vergi avantajlarından ve kurumsal hizmetlerden yararlanabilirsiniz.
Can Bayram

Can Bayram

Blogger tarafından desteklenmektedir.