Yeni Haberler
recent

MİKRO KREDİ NEDİR? NASIL ALINIR?

MİKRO KREDİ NEDİR? NASIL ALINIR?Mikro kredi, belli bir gelire sahip olmayan kadınlara yeni iş fikirlerini hayata geçirmek için verilen kredi türüdür. Verilecek kredi için herhangi bir teminat istenmez. Alınan kredi daha sonra küçük taksitlerle geri alınır.

Mikro Kredi Nereden Alınır?

Mikro kredi başvurunuzu gerekli evrakları hazır ederek valilik özel idarelerindeki proje uygulama merkezlerine yapabilirsiniz.

Mikro Kredi Nasıl Alınır?

TİSVA tarafından yapılan eğitimler 3 gün sürmektedir. Verilen eğitim beşer kişilik gruplar halinde verilmekte. Bu süre zarfında bayanların durumları incelenir. Değerlendirme sonrası bayanlara istedikleri kredi verilir. Mikro kredi limitleri yapılacak işin hacmine göre belirlenmektedir. Alınan krediler bir sene içerisinde haftalık olarak geri ödenir. 

İlk kez kredi başvurusu yapan bayanlar 100-1000 TL arası kredi alabilirler. Ödemelerini aksatmayanlar 2. yıl 2000 TL alabilmektedir. Ödeme planında sorun olmayan bayanlar ilerideki yıllarda daha da yüksek krediler çekebilmektedirler.

Mikro Kredi Şartları

  • Mikro kredilerin geri ödemesi haftalık ödeme şeklinde planlanır.
  • Mikro kredi, dar gelirli ve iş fikri olan kadınları teşvik etme amaçlı bir sistemdir.
  • Kredi alan bayanlar düzenli şekilde toplantıya katılmaları ve sorunsuz geri ödemeleri halinde ilerideki yıllarda daha da yüksek meblağlarda kredi alabilirler.Mikro kredi ile yapılabilecekler arasında; züccaciye, tuhafiye, terzilik, ahşap boyama, hayvan yetiştiriciliği, kozmetik ürünü satma, kuaförlük gibi işler yapılabilir...

Can Bayram

Can Bayram

Blogger tarafından desteklenmektedir.