Yeni Haberler
recent

DOLAR 2016'DA NE OLUR?

DOLAR 2016'DA NE OLUR?
Dolar 2016'da ne olur? Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası beklenti anketi yıl sonu tahminleri açıklandı. Dolar ile ilgili tahminlerin de bulunduğu bu ankette; yıl sonu TÜFE beklentisi %8.19, bankanın sene sonu büyüme beklentisi %3.4 ve cari açık beklentisi de 34.3 milyar dolar oldu. Sene sonu Dolar/TL ise 3.17 düzeyinde gerçekleşmesi bekleniyor. 

Tabi ki çoğumuz 2016'da Dolar ne olur merak ediyoruz. Bir çok ekonomi haberinin değişilmez konusu olan "2016'da Dolar Ne Kadar Olur?' sorusunun cevabını ve uzman yorumlarını dinledik. Peki tahminler doğru mu? Dolar yükselir mi yoksa düşer mi? Bu yazımda dolar ile ilgili beklentilerimi paylaşacağım. 

Anayasa Süreci Önemli

Türkiye'nin gündem maddelerinden biri olan anayasa süreci ve başkanlık tartışmaları 2016 yılında da en önemli konulardan biri olacak. Anayasa değişiklik taslağı meclisten geçmezse ve referandum sürecine girersek eğer 2015'te yaşadığımız sıkıntıların daha da ciddi bir halini yaşamak zorunda kalacağız. FED'in faiz arttırma sıklığının çoğalması, 2016'da 4 kez faiz arttırması gibi kararlar ekonomi tarafında şartların daha da zorlaşması anlamına gelir. 

Dış dünyada ise İran'ın batı ile ilişkilerini düzeltme çabaları, İran'ın petrol piyasasına yeniden girmesi anlamına gelebilir ve bu bağlamda artan küresel ticaret İran'ı önemli bir pazar haline getirebilir. İran ile dış politikadaki ilişkilerin düzelmesi bu pazardan bizim de pay almamızı sağlayabilir. Rusya'yla ise dış politikadaki ilişkilerimizin düzelmesi ise çok zaman alacağa benziyor. 

Dolar 2016'da Ne Olur?

Doların yıl ortalaması 3.1 olur... Nisan ayında Merkez Bankası Başkanı tartışmalarının yaşanacağı bir dönem olacağı için Dolar/TL kurunun 3.30'ları görebileceğini düşünüyorum fakat 2016 yıl ortalamasının 3.10 seviyesinde gezineceği beklenebilir. Rusya ile olan ilişkilerimiz ve son olan olaylar doğrultusunda turist gelirimizin azalacağını ve Doların 2016'da oynak bir çizgi çizeceğini düşünüyorum.  Can Bayram

Can Bayram

Blogger tarafından desteklenmektedir.