Yeni Haberler
recent

AÇIK POZİSYON NEDİR?

AÇIK POZİSYON (SHORT POSİTİON) NEDİR?


Bu yazımda sizlere açık pozisyon (Short Position) kavramını açıklamaya çalışacağım. Türkiye'de genellikle bankacılık sektöründe kullanılan açık pozisyon kavramı döviz açıkları için kullanılır. Bankalar borçlanma maliyeti düşük olması sebebiyle yurtdışından borçlandıkları dövizi TL'ye çevirerek kredi vermekte, fakat bankanın sahip olduğu finansal varlık, genellikle borçlandıkları dövizden daha azdır ki buna bankanın açık pozisyon alması denir.

Örnek olarak ; Bankanın toplam yükümlülükleri 2 milyar Dolar ve 6 milyar Türk Lirası  olsun. Buna karşın varlıkları 1 milyar Dolar ve 8 milyar Türk Lirası ise, burada Dolar yükümlülüğü ile Dolar varlıkları arasında fark vardır ve açık pozisyon oluşmuştur.

Açık pozisyon, bankaların yüksek faizden yararlanmak için aldıkları bir risktir. Fakat devalüasyon durumunda, bankalar döviz yükümlülüklerini karşılayamayacak hale düşebilir, zarar edebilir veya batabilirler.

Türkiye'deki Bankaların Açık Pozisyonları

Peki Türkiye'deki bankaların ne kadar açık pozisyonları var? BDDK dış borçları açıklarken, özellikle kısa vadeli dış borçların ne kadarının açık pozisyon olduğu kamuya açıklanmıyor. 

Ülkemizde Dolar ve Euro faizleri düşük olduğundan dolayı, munzam karşılık artışıyla gelen ek maliyet, dış borçlanmayı cazip kılan etkenlerden biri. 

Ülkemizde açık pozisyon (Short Position) sınırının olması, TL'nin aşırı değerlenmesini engelleyebilir ve böylece ihracatta rekabet gücü kazanabiliriz ve işsizliği daha da azaltabiliriz.
Can Bayram

Can Bayram

Blogger tarafından desteklenmektedir.